We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Yeni Orta Doğu'nun şafağı" ve "Trabzon'da 1 milyonluk Arap kenti!"

304 282 164
17.09.2020

Orta Doğu kavramı etrafında önemli gelişmeler, tepkiler ve uyarılar var.

*İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalara, Beyaz Saray'da ev sahipliği yapan ABD Başkanı Trump, "Bugün, tarihin yönünü değiştirmek için buradayız. Yıllar süren bölünme ve çatışmadan sonra, yeni Orta Doğu'nun şafağındayız" dedi.

Tören öncesinde gazetecilere açıklamalar yapan Trump, beş ya da altı ülkenin daha İsrail'le ilişkileri normalleştirme anlaşmalarına katılabileceğini belirterek, söz konusu anlaşmalardan bazılarının 3 Kasım'daki ABD Başkanlık seçimlerinden önce gerçekleşebileceğini dile getirdi.

*İran, anlaşmaya sert tepki gösterdi. Yapılan açıklamada "Bahreyn ve BAE dışişleri bakanları, Trump'ın sirkinde oynadılar. Dün Arapların topraklarından bir bölümünü işgal eden Siyonizm, bugün de yeni bir yöntemle Basra Körfezi ülkelerini işgal ediyor. Büyük Mısır ile yapılan anlaşma da İsrail için bir açılım getirmedi. Mısır'ın bir adası kadar olan BAE ve Bahreyn de İsrail'e sadece güvensizlik armağan edecektir." denildi.

***

*ABD'li bakan Mike Pompeo ile Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis'in görüşmesini Sputnik News için değerlendiren Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kıbrıs........

© Yeniçağ


Get it on Google Play