We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

''Bitmeyen Sömürü: 28 Şubat''

259 71 30
07.09.2021

28 Şubat davasında beraat eden emekli albay Alican Türk, Türkiye dışında, ABD, İngiltere ve Almanya'da NATO çerçevesinde "psikolojik operasyonlar" konusunda eğitim almış ve sonra TSK'nın çeşitli kademelerinde eğitim vermiş bir kişi. Emekli olur olmaz, 2012 yılında kapısında TEM yelekli polisler belirdi ve 14 ay boyunca 28 Şubat davasından tutuklu kaldı. Alican Türk davada beraat etti ama yargılamanın sonunda generaller mahkûm edildi.

Davada yargılanan askerlerden Alican Türk dışında diğerleriyle hiçbir irtibatım olmamıştır. Türk ordusuna yapılan kumpastan çok önce, başka konularda Çevik Bir ve Çetin Doğan'a yönelik sert eleştirilerim olmuştur ama şimdi bunların içeriğini hatırlatmaya gerek yok.

Alican Türk, dava görülürken, cezaevinden savunmalarını gönderir, ben de yazılarımda özetle yer verirdim. Son olarak 28 Şubat generallerinin tutuklanmasından önce 2021'in Şubat ayında basılan "Bitmeyen Sömürü: 28 Şubat" adlı kitabını da göndermişti ama 28 Şubat sürecinin doğru yönetilmediğini düşündüğümü, telefon görüşmesi sırasında kendisine de söylemiştim.

***

Benim konuyla ilgili görüşüm, kısaca, 28 Şubat sürecini yöneten kadroların özde haklı olmakla birlikte askerî yöntemlerle........

© Yeniçağ


Get it on Google Play