We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

''Ben varım orada'' dediğiniz zaman…

287 88 39
24.08.2021

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Biden-Erdoğan görüşmesinde, Afganistan'dan gelecek insanların kabul edilmesi için anlaşma yaptılar" mealindeki eleştirilerine cevap verirken "Söyledikleri tek şey var; Orada dışişleri yetkilisi yoktu.. Ne demek dışişleri yetkilisi yoktu? İlla dışişleri yetkilisinin olması mı lazım? Ben varım orada. Dışişleri kime bağlı? Bana bağlı. Ben konuşuyorum. Kiminle? ABD başkanıyla. Kafayı takmışlar tercümanımıza… 'Orada' diyorlar 'Sadece tercüman vardı.' Başınıza tercümanım kadar taş düşsün! Dürüst konuşun ya. Bunu ispatla ben mükellef değilim, sen mükellefsin." dedi.

***

İşte sorun "Ben varım orada" anlayışında düğümleniyor.

Bilindiği gibi, "devlette devamlılık esastır" ilkesi gereği, bu tür uluslararası görüşmelerde bir Dışişleri görevlisi bulunur ve kayıt tutar.

Erdoğan'dan sonra gelecek olan Cumhurbaşkanı'nın, Biden ile yapılan görüşmede neler konuşulduğunu bilmesi gerekir, değil mi? Bilmezse, Biden veya sonra gelecek başkan ile görüşürken, ne duruma düşer?

Sonraki Cumhurbaşkanı'nın bilmesini bir tarafa bırakın, şu andaki Dışişleri Bakanı, Erdoğan-Biden görüşmesinde neler konuşulduğunu biliyor mu?

Böyle bir........

© Yeniçağ


Get it on Google Play