We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yüz buldukça azıyor

18 5 2
27.05.2022

Yunanistan, Türk ve Türkiye düşmanlığından beslenmektedir. Düşmanlığının sınırı yoktur. Ezelden gelmektedir, Ebediyete kadar da devam edecektir. Yunanistan bağımsızlığını aldıktan sonra doğuya Türkiye'ye doğru genişlemesini sürdürmüş, nihayet İstiklal Savaşında İzmir'den denize dökülerek durdurulmuştur. Ancak her fırsatta Türkiye aleyhinde davranmaya devam etmiştir.

Sonu olmayan doyumsuzluk

Yunanistan'ın Ege'de hâkimiyet kurma çabaları hiç durmamış, Türkiye de buna fırsat vermemiştir. Türkiye'nin yetki sınırlarındaki faaliyetlerini gerginlik olarak ilan etmekten de hiç çekinmemiştir.

Anlaşmalara göre asker ve silahtan arınmış olması gereken adaları silahlandırmıştır. Son 18 yıldır aidiyeti netleşmemiş, fakat Türkiye'ye ait olduğu belgelerle sabit olan 20 ada ve adacığı işgal etmiş ve silahlandırmıştır. Her ne hikmetse Türkiye de buna hâlâ ses çıkarmamaktadır.

Türkiye'nin uluslararası hukuk çerçevesinde, Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını kullanmaya ve korumaya yönelik faaliyetleri engellemeye çalışmaktadır.

Kıbrıs'taki Türk varlığını ortadan kaldırmayı ve adanın tümüne hâkim olmayı hedefleyen teşebbüsü, Türkiye'nin anlaşmalardan doğan müdahale hakkını kullanmasıyla ters yüz olmuştur.

Türkiye'yle tek başına baş edemeyeceğini bildiğinden sürekli kendisine destek aramış, Türkiye'yi uluslararası platformda saldırgan olarak niteleyip kendisini haklı göstermeye ve sürekli olarak mağduriyet yaratmaya........

© Yeniçağ


Get it on Google Play