We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yunanistan'a özel bir davranış ''ağlamak''

15 7 14
05.08.2022

Uluslararası ilişkilerde önemli olan; ülkenin çıkarlarını, bekasını, güvenliğini, halkın huzur ve refahını sağlayacak doğru ve uygun politikalar üretmek, bunları da etkin diplomasiyle sahada uygulamaktır. Bu uygulamayı etkin kılacak hususlar ise ülkenin sahip olduğu millî güç unsurları ve diplomatik maharettir.

Zayıf ülkeler, varlıklarını devam ettirebilmenin ötesinde, hakkı ve hukuku da olmayan imkânlara kavuşmak için, onurundan da feragat ederek, başka güçlerin himayesine sığınabilirler. Onlardan, kendisini de acındırarak, bazı taleplerde bulunmayı tercih edebilirler. Yüz buldukça şımarır ve doyumsuz bir hâl de alabilirler.

Yunanistan, hakkı ve hukuku olmayan çıkarlar peşindedir. Bunları da, yeterli gücü olmadığından başka güçlerin desteğiyle elde etmeye çalışmaktadır. Şikâyeti ve ağlamayı da bir dış politika argümanı olarak kullanmaktadır.

Türk ve Türkiye düşmanlığından beslenen Yunanistan, AB üyesi olmanın avantajını Türkiye aleyhinde kullanmakta, ABD yönetimindeki Yunan kökenli veya sempatizanı siyasetçiler ve Rum lobisinin desteğiyle, Türkiye'nin hakkı ve hukukunu gasp etmeye çalışmaktadır. ABD'yle yaptığı savunma anlaşmasıyla, egemenliğini sorgulatacak düzeyde sırtını ona dayayarak, boyundan büyük çıkışlar yapmaktadır.

Yunanistan, son günlerde Fransa ve Almanya'yla yaptığı çıkar anlaşmaları ve Türkiye'yi şikâyet eden bu garip politika uygulamasıyla, onları da Türkiye aleyhinde tutum içine........

© Yeniçağ


Get it on Google Play