We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye ve Ege'de gerginlik

34 10 25
17.06.2022

Türkiye, bulunduğu coğrafya ve jeopolitik özelliğiyle, her zaman hedef ülkedir. Zafiyet gösterdiği anda rakiplerinin ve düşmanlarının iştahı kabarır. Bekasını sağlayabilmesi, mevcut hak ve çıkarlarını koruyabilmesi için mutlaka politik, ekonomik, askeri ve psiko-sosyal açılardan güçlü olması gerekir.

Türkiye'nin, uluslararası ilişkilerde hata yapma, ideolojik davranma, kişilerin ve zümrelerin görüşlerine göre hareket etme, dış politikayı iç politikaya alet etme lüksü yoktur.

Son günlerde Suriye sınırındaki gelişmeler ile Ege ve Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile olan gerginlik gündemdedir.

Suriye sınırında harekât hazırlığı

ABD'nin Suriye kuzeyinde bir Terör Devleti oluşturma çabaları, Türkiye'nin operasyonlarıyla akamete uğratılmıştır.

Ancak Tel Rıfat bölgesindeki PKK/PYD'nin, bölgeden çıkarılması için Rusya'yla mutabakata varılmasına rağmen, TSK'nın kontrolündeki bölgede sivil halka, SMO ve TSK güçlerine saldırılar devam etmektedir. Münbiç bölgesindeki PKK/PYD için de ABD'yle aynı şekilde mutabakat sağlanmasına rağmen aynı şekilde saldırılar durmamıştır.

Rusya ve ABD'nin taahhütlerine uymaları beklenmektedir. Sonuç alınamaması halinde yapılacak harekât için hazırlıklar tamamlanmıştır. Harekâtın, öncelik bu iki bölgede yapılması beklenmektedir. Daha sonra gelişecek durum ve ortama göre Kobani ve Kamışlı bölgelerinin de kontrol altına alınarak 30 km. derinlikte yekpare bir güvenli........

© Yeniçağ


Get it on Google Play