We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye'nin istikrarında İdlip'in rolü

19 1 1
24.09.2021

Suriye sorunu bölgede istikrarsızlık yaratmayı sürdürürken en çok Türkiye'nin başını ağrıtmakta, hatta Türkiye için beka sorunu olmaya devam etmektedir.

Suriye'nin kuzeyinde ABD'nin, Irak'tan Akdeniz'e kadar uzanan bir terör devleti oluşturma projesi, Türkiye'nin bölgeye, Fırat kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı operasyonları adı altında üç yerden müdahalesiyle akamete uğratılmıştır.

Bu müdahalelerde Rusya'nın sessiz, ancak olumlu tutum ve tavrı önemli rol oynamıştır. Ancak bu durum ABD'yi, Suriye'nin kuzey doğusunda da olsa bir terör devleti kurdurma girişiminden vazgeçirmemiştir. Bu nedenle SDG/PYD/PKK'ya olan sınırsız desteğini sürdürmektedir.

ABD, SDG/PYD/PKK bölgesindeki durumunu devam ettirirken, İdlip'teki karmaşayı izlemekte, örtülü girişimlerde bulunmakta, bölgede meydana gelecek olumsuzlukları fırsata çevirmeyi kollamaktadır.

İdlip sorunu tırmanıyor

İdlip, radikal İslamcı örgütlerin kol gezdiği bir bölge olup, bunların çoğu yabancı terörist savaşçılardır. Sayılarının 30 bin civarında olduğu söylenmekte, bu örgütlerin başında da HTŞ gelmektedir. Türkistan İslam Partisi ve IŞİD, El-Kaide benzeri diğer radikal örgütler de burada yer almaktadır. Tamamı terör örgütü olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bölgede ılımlı İslami örgütler de bulunmaktadır. Rejim güçleri de bölgeyi kontrol altına alabilmek için uğraş vermeye ve Rusya da bunu desteklemeye devam etmektedir.

Rejim güçleriyle muhalif........

© Yeniçağ


Get it on Google Play