We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye harekâtı bekletilecek mi?

50 4 26
01.07.2022

Dikkatler, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ve dolayısıyla Madrid'de yapılan NATO zirvesine çevrildiği bir ortamda Türkiye'nin, uzun bir süredir gündemde tuttuğu Suriye harekâtını, hazırlıkların tamamlanmasını müteakip başlayacağını açıklasa da, gelişecek duruma göre hareket etmek üzere, kısa bir süre için beklemeye aldığı anlaşılmaktadır.

Bu iki konu birbiriyle ve Rusya-Ukrayna savaşının gidişatıyla da ilgilidir. Gelişmelerin, Türkiye'nin Suriye operasyonunu çeşitli boyutlarıyla etkileyebileceği düşünülmektedir.

İsveç ve Finlandiya'nın üyelik sürecinin Suriye harekâtına etkisi

Bu iki ülkenin NATO'ya üye olma hususunda Türkiye'nin itirazının sebebi, bu ülkelerin terörü desteklemesinden, himaye etmesinden ve ona gösterdiği müsamahadan kaynaklanmaktadır. PKK/PYD/SDG, FETO ve DHKP-C bu terör kapsamındadır. Ayrıca uygulanan silah ambargosu da Türkiye'nin itiraz sebepleri içindedir.

İsveç'in teröre gösterdiği müsamaha gözler önündedir. Suriye'de PYD/SDG'ye verdiği destek de sorundur.

Çözüm için NATO, Türkiye, İsveç ve Finlandiya, zirve öncesi bir araya gelmiş ve üç ülke arasında, Türkiye'nin tüm taleplerinin yerine getirileceğine ilişkin memorandum imzalanmış, İsveç ve Finlandiya bunları taahhüt etmiştir.

Ancak somut sonuçlar görülmeden bunlara fazla itibar edilmemeli, göstermelik uygulamalar yapabilecekleri dikkate alınmalı, rehavete kapılmamalı, acele edilmemeli,........

© Yeniçağ


Get it on Google Play