We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye harekâtı beklemede

97 8 18
29.07.2022

Türkiye'nin kontrol altına aldığı bölgelere, SDG/YPG/PKK terör örgütlerinin saldırıları devam etmektedir. Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerinin adeta terör yuvası haline geldiği, harekât bölgelerindeki güvenlik güçlerimizi, dolayısıyla sınırlarımızı tehdit ettiği görülmektedir.

Türkiye, Suriye sınırından 30 Km. derinlikte ve sınır boyunca güvenli bir bölge oluşturmayı, böylece, sınırlarımızı terör örgütlerinden uzak tutulmayı, geçici sığınmacıların bu güvenli bölgeye yerleştirilmesine de imkân sağlamayı öngörmektedir.

Bunun, öncelik Tel Rıfat ve Münbiç olmak üzere, Kobani ve daha sonra da Kamışlı bölgelerine operasyonlar yapılmasıyla gerçekleştirilmesi düşünülmektedir. Operasyon için askerî hazırlıklar tamamlanmıştır. Şimdi siyasi açıdan uygun zaman ve zemin kollanmaktadır.

Tahran Zirvesinde yeni bir şey yok

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katıldığı 7. Zirve Tahran'da gerçekleşmiştir. Zirve ortak bildirisinde, bundan önce yapılan açıklamalardan pek farklı bir hususa rastlanmamıştır. Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğü, terör örgütlerinin varlık ve faaliyetlerinin kınanması ve mücadelenin diplomatik yollardan yapılması, BMGK kararlarına atıflar ve bilinen diğer hususlar açıklamada yer almıştır.

Dikkat çeken konu, sığınmacıların, Türkiye'nin öngördüğü gerçekleştirilecek güvenli bölge yerine, asıl ikametgâhlarına dönmelerinin kolaylaştırılması olmuştur.

Demeçler ve sahadaki........

© Yeniçağ


Get it on Google Play