We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Savaşın yeni senaryoları

37 5 1
01.04.2022

Rusya'nın amacının Ukrayna'nın bütününü işgal değil, kendisi için beka/güvenlik konusu olarak gördüğü hususları gerçekleştirmek olduğu krizin başından beri bellidir.

Ancak gelişmeler, Rusya'nın öngördüğü hususların tamamına ulaşamayacağını göstermektedir. Savaş ilerledikçe senaryolar değişmektedir. Ukrayna'nın Rusya'yı tamamen püskürterek zafer ilan etmesi mümkün olmadığı gibi, Rusya'nın da mağlubiyeti kabul edip çekilmesi de, kendisi için beka sorunu yaratacağından kabul edilebilecek bir senaryo değildir.

Savaş nasıl sonlanabilir?

Bu durumda savaşın, tarafların hem iç kamuoylarında, hem de uluslararası ortamda, mağlup olmadıkları ve mücadeleden kendileri için yeterli sonuçları elde ettikleri algısı oluşturdukları bir safhada durması beklenebilir. Bir taraftan savaş devam ederken, diğer taraftan müzakerelere devam edilmesi ve bir optimum noktada buluşulmaya çalışılmasından bu sonuca varmak mümkündür.

Ancak tarafların, hedeflediği konuları bir adım daha ileriye götürme potansiyelini kendilerinde gördüğü sürece çatışmanın devam edeceği de dikkate alınmalıdır. Son tahlilde bu insanlık dramının sonlanması, ateşkes ve uzlaşma sağlanması, ABD'yle Rusya'nın anlaşmasına bağlıdır.

Savaşın muhtemel seyri

Gelişmeler, Rusya'nın, çatışmalar şehir muharebesine dönüştüğünde her yönden yıpranacağını düşünerek Kiev'i tamamen işgal edip iktidarı düşürmeye........

© Yeniçağ


Get it on Google Play