We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya prestij arıyor

80 1 1
15.04.2022

Savaş, Rusya'nın umduğu gibi gitmemiş, uzadıkça uğradığı zararlar da artmıştır. Maddi kayıpların yanında en fazla zarar, uluslararası ortamdaki prestij kaybıdır. Bu nedenle hedefine ulaştığı intibaı yaratacak bir ortam oluşturup savaşı bir an önce sonlandırmak istemektedir.

Rusya'nın hatadan dönme girişimleri

Savaşın başındaki hataları Rusya'yı çıkmaza sokmuştur. En önemli hatası, Ukrayna'yı hafife alarak, bütün cephede aynı ağırlıkla taarruza geçmesi, "olmazsa olmaz" harp prensibi olan sıklet merkezini uygulamamasıdır. Yığınakta/stratejide yapılan hatanın sonradan taktik girişimlerle düzeltilmesinin mümkün olamayacağını dikkate almamasıdır.

Kuzeyde Kiev'i düşürüp ülkeye hâkim olmayı planlamışken, kuvvet ve ateş gücünün çoğunu bu bölgeye vermemiştir. İhtiyat kuvvetlerini buraya yakın tutmamış, bölge hava hâkimiyeti, intikal kuralları, gizleme ve kamuflaj, örtü ve aldatma, lojistik destek ve komutanlık faktörü gibi esasları dikkate almamış, sorumsuzca hareket etmiştir. Birliklerin moral ve motivasyonunun, hatta disiplininin de ihmal edildiği görülmüştür.

Kuzeyde istenilen sonuca ulaşamayınca, daha iyi sonuç aldığı ve harekâtın diğer önemli hedefi olan Donbas, Maripol, Herson, Sivastopol istikametinde sıklet merkezi oluşturmaya karar vermiştir.

Rusya'nın yeni hedefi

Rusya, Kiev'de yönetimi devirerek, kendisine müzahir bir yönetimle zafere kolay ulaşma düşüncesini........

© Yeniçağ


Get it on Google Play