We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya'nın Türkiye çekinceleri...

40 7 0
25.06.2021

Rusya'nın, Türkiye'yle işbirliği devam ederken, Azerbaycan'la gittikçe gelişen ilişkisinden rahatsız olmaya başlamıştır.

Türkiye'nin Ukrayna'yla kurduğu yakınlıktan tedirgin olduğu ve donanma konusundaki son işbirliği açıklamasından da hoşnut olmadığı için, bu durumu Türkiye'yle görüşmek istemiştir.

Türkiye'nin batıyla ilişkilerini yumuşatması, ABD'yle yakınlık kurmaya çalışması ve NATO'yu yeniden önemsemeye başlaması, tercih etmediği gelişmeler olmuştur.

Azerbaycan'da üs kurma tepkisi

Rusya, Ermenistan'ın Batı'yla kurduğu ilişkilerini, onun üzerindeki kontrolünün zayıflatması olarak görmüş, Azerbaycan da yeteri güce ulaştı için Karabağ savaşına bir nokta da yol vermiştir. Bu savaşta, Azerbaycan'ın dostu ve kendisinin de iş birliği içinde olduğu Türkiye'nin desteğini olumlu karşılamıştır.

Zamanı geldiğinde de araya girmiş ve tarafları masaya oturtarak anlaşma yapmalarını sağlamıştır. Anlaşmada Dağlık Karabağ'ı kendi kontrolünde bırakmış, taraflara ve bölgedeki diğer ülkelere de, uyguladığı politik manevralarla, kontrolün kendisinde olduğu mesajını vermiştir.

Ancak, Türkiye'nin Azerbaycan'la savunma alanındaki yakınlaşmasının, Karabağ savaşındaki başarısının ve kazandığı inisiyatifin, bölge ülkeleri üzerinde yarattığı olumlu etkiden de tedirgin olmuştur.

Durum böyleyken, Türkiye'nin Azerbaycan'la imzaladığı Suşa Beyannamesi ve Azerbaycan'da üs kurma niyetini belirtmesi,........

© Yeniçağ


Get it on Google Play