We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya köşeye sıkışırsa

57 6 5
06.05.2022

Devam eden savaşta, Rusya istediği sonuca ulaşamamış, Ukrayna da, ABD/Batı'nın verdiği destekle savaş azim ve iradesini muhafaza etmiştir.

Ukrayna'nın askerî ve sivil kayıpları fazla olup, ülke büyük tahribata uğramıştır.

Rusya da, başlangıçtaki stratejik hatalar ve ABD/Batı'nın Ukrayna'ya sağladığı malzeme, istihbarat, teknik ve taktik destekten dolayı güç kaybına uğramıştır.

ABD de, savaşı uzatarak ve yaptırımlarla zayıflatarak Rusya'nın küresel güç olmasını engelleyip Çin'le mücadeleyi daha uygun şartlarda yapmak istemektedir.

ABD NATO'yu kullanıyor

ABD bunun için, NATO'yu kullanarak gücü arttırmayı ve mücadeleyi Avrupa topraklarında gerçekleştirip riski de azaltmayı ön görmekte, Rusya'ya daha da yaklaşarak onu kuzeyden, batıdan ve güneyden sıkıştırmaya, doğudan da müttefikleriyle kuşatmaya, bu süreçte Çin'i de Tayvan'a angaje etmeye çalışmaktadır.

Bu nedenle NATO'nun genişlemesine önem vermektedir. Soğuk Savaş sonrası 16'dan 30'a ulaşan üye sayısını, İsveç, Finlandiya, Ukrayna, Gürcistan, Moldova ve Bosna-Hersek'in de katılımıyla, 36'ya çıkarmayı planlamaktadır.

Rusya tehdidi önlemek istiyor

Rusya, Soğuk Savaş sonrası NATO'nun genişlemesini engelleyememiştir. Ukrayna'ya müdahale etmesinin sebebi, tehdit olarak gördüğü bu genişlemeyi durdurmaktır.

ABD/NATO tarafından yüreklendirilerek NATO'ya katılım düşüncesi........

© Yeniçağ


Get it on Google Play