We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pasifik'te bilek güreşi

51 9 18
12.08.2022

Çin iç savaşında hâkimiyeti ele geçiren komünistler, 1 Ekim 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti'ni kurmuş, mağlup olan milliyetçiler, Tayvan adasına çekilmiş ve orada, önceki Çin Cumhuriyeti'nin Ada'da devam ettiğini ilan etmişlerdir.

Çin'le Tayvan arasındaki gerginlik bir hükümranlık sorunudur. Tayvan, çok önemli bir coğrafi konuma sahiptir. Resmî adı Çin Cumhuriyeti olan Tayvan'ı, Vatikan'la birlikte, Afrika, Orta Amerika, Karayip ve Pasifik'ten toplam 15 ülke tanımaktadır.

Önceleri Tayvan'ı tanıyan ABD, 1971'den itibaren onun Çin'in bir paçası olduğunu ilan ederek Çin'le birkaç yıl aralıklarla "Üç ortak bildiri" imzalamıştır. Bildirilerde ABD, Tayvan'ın Çin'in parçası olduğunu, onunla artık resmî ilişkiye girmeyeceğini, Tayvan'la yaptığı savunma anlaşmasını feshettiğini, Tayvan'a silah satışını kademeli olarak sonlandıracağını taahhüt etmiştir.

Ancak ABD, değişen çıkarları kapsamında, anlaşmanın kelimeleri üzerinde yorumlar yaparak gerginliğe sebep olacak girişimlerde bulunmakta, çıkardığı "Tayvan'la ilişkiler" yasasıyla, "tanımak başka kabul etmek başka", "ilişkilerde silah satışı da olur" gibi ifadelerle, taahhütlerini ihlal etmektedir.

Bunun en son gerginliğe sebep olan örneği, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan'a yaptığı ziyarettir. ABD, inandırıcı olmasa da sözde kurnazlık yaparak, ziyaretin resmî olmadığını, Pelosi'nin kendi tercihiyle bu ziyareti yaptığını açıklamıştır.

Tayvan........

© Yeniçağ


Get it on Google Play