We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

NATO zirvesi yaklaşırken

21 3 0
11.06.2021

14 Haziran'da yapılacak olan NATO Zirvesi yaklaşırken, Türkiye odak noktasını NATO konularından ziyade, ABD lideriyle yapacağı ikili görüşmeye çevirmiştir. Ancak zirvede NATO Genel Sekreteri tarafından sunulacak olan yeni NATO 2030 vizyonu önemli olup, üyeler bu konudaki görüşlerini beyan edeceklerdir.

NATO gündemine dikkat!

Toplantıda, yeni vizyonun şekillendirilmesi müzakere edilecek, bundan sonra NATO için en önemli tehdidin Rusya olduğu, Çin'in de takip edilmesi gerektiği ortaya konacak ve buna göre kuvvet planlamalarının düzenlenmesi konuşulacaktır.

Diğer taraftan 2030 vizyonunda, kararlarda veto yetkilerinin sınırlandırılmasına yönelik bazı teklifler mevcut olup, hatta Türkiye ve Macaristan gibi ülkeler için bu uygulamaya gidilmek istendiği bilgisi vardır. Bunun gerçekleşmesi, NATO'yu eşit ortaklık anlayışından uzaklaştıracak ve ABD'nin yönlendirmesine daha çok tabi kılacaktır. Son derece dikkatli olunmalıdır. Bu konu için önlemler alınmalı ve karşı hamleler için hazırlık yapılmalıdır.

Ayrıca Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'ya alınmasıyla ilgili çalışmalar, Doğu Akdeniz'deki gerginlik ve NATO'nun güney kanadındaki duruma ilişkin konular da gündeme gelecektir. Bu konularda akılcı davranılarak durumu fırsata çevirip, hem NATO içinde, hem de liderlerin ikili görüşmesinde ulusal çıkarlarımız yönünde avantajlar elde edilebilir.

NATO'yla ilgili bu konular, en az Türkiye-ABD liderler görüşmesi kadar önemlidir.........

© Yeniçağ


Get it on Google Play