We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

NATO polemiği

22 5 21
10.06.2022

Bugünlerde yine, NATO'nun Türkiye için bir fayda getirip getirmediği, hatta zararlı olup olmadığı tartışılmaktadır.

Ancak konuya bulunulan şartlara göre bakılmalıdır. Bugünlerde İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konuşulduğu ve hiç bitmeyen Yunanistan'ın Türkiye karşıtlığı hız kazandığı için, bu konu yeniden gündeme gelmiş ve polemiğe girilmiştir.

Türkiye NATO'ya giriyor

İkinci Dünya Savaşı sonrası Sovyetler Birliği, Boğazlara yerleşmek istemiş ve doğudan da tehditte bulunmuş, Türkiye de kendisini koruyabilmek için bir güçle iş birliği yapma ihtiyacı duymuştur. O zaman için bu tehdide karşı, 1949 yılında 12 üyeyle kurulan NATO vardır. Türkiye'nin bu teşkilata girmek için 1950 yılında yaptığı teklif reddedilmiştir.

O dönemde Kuzey Kore, Güney Kore'ye saldırmış, BMGK da üye ülkeleri yardıma çağırmış, Türkiye buna olumlu cevap vermiş, ABD de, Türkiye'nin Kore'ye asker göndermesi halinde ittifaka girebileceğini söylemiştir. Türkiye de Kore'ye bir tugay göndermiş, 1952 yılında da Yunanistan'la birlikte NATO'ya kabul edilmiştir. Savaşta 721 şehit verilmiştir.

Görüldüğü üzere Türkiye, diğer ülkeler gibi değil, bedel ödeyerek bunu gerçekleştirebilmiştir. "Girilmemeliydi" diyebilmek için 75 yıl geriye gidip, o zamanın şartlarını yaşamak gerekir. Şimdi "hata yapıldı" demek yerine, "çıkmak mı, yoksa kalmak mı iyi olur"un muhasebesini yapmak daha doğru olacaktır.

NATO genişliyor

12........

© Yeniçağ


Get it on Google Play