We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği şimdilik zor

30 4 3
24.06.2022

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvurusuna, Türkiye'nin güvenliği aleyhinde aldıkları pozisyon itibariyle "olur" vermeyeceğini net bir şekilde ortaya koymuştur.

Esasen NATO'nun genişleme sürecinin doyum noktasına geldiği, bundan sonraki genişlemenin Avrupa güvenliğini ters yönde etkileyeceği, Rusya-Ukrayna sorununda görülmüştür.

Ancak NATO'nun açık kapı politikası devam etmektedir. Türkiye de buna prensipte karşı değildir. Fakat NATO'ya ortak olacak bir ülkenin, ittifak içindeki bir ülkeye karşı düşmanca davranmasını görmezden gelmek de eşyanın tabiatına aykırıdır.

Bu nedenle Türkiye, bu iki ülkeden terörle arasına mesafe koymasını, terörü desteklemeyi ve himaye etmeyi sonlandırmasını, bu kapsamda yasal düzenlemeler yapmasını, terörle bağlantılı olanların sınır dışı edilmesini, suçluların iadesini, istihbarat paylaşımı ve savunma sanayii kısıtlamalarının kaldırılmasını talep etmiştir.

Müzakerelerden sonuç alınamadı

Türkiye'nin talepleri için yapılan müzakere ve görüşmelerden bugüne kadar sonuç alınamamıştır.

NATO Genel Sekreteri'nin de, Türkiye'nin endişelerinde haklı olduğu ve taleplerinin görüşüleceğini ifade etmesine rağmen, ilgili ülkelerin buna yanaşmadığı görülmektedir.

Aslında Türkiye'nin, terörle aralarına mesafe koyma, gösteri/propaganda yapılmasını engelleme talebini, bu ülkelerin mevcut yasalarla yerine getirmeleri mümkündür. Ancak,........

© Yeniçağ


Get it on Google Play