We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Harekât için politik zemin uygun

22 4 21
30.05.2022

Suriye'den gelen terör saldırılarına son vermek için sınır ötesi operasyonlar yapılarak belirli bölgeler kontrol altına alınmıştır. Ancak sınır boyunca güvenli bölge oluşturulması, ABD'nin araya girerek anlaşma teklif etmesi neticesinde tamamlanamamıştır. 13 maddelik bir mutabakat metni oluşturulmuştur.

Harekât zorunlu hale geldi

Ancak ABD, mutabakattaki, sınır boyunca 30 km. derinlikteki alanda PKK/PYD terör faaliyetleri olmayacağına ilişkin Türkiye'ye verdiği güvenceye uymamıştır. Ayrıca PKK/YPG Menbiç'ten çekilmemiş, TSK ve SMO'nun (ÖSO) kontrolündeki güvenli bölgelerde sivil halka yönelik eylemlerine ve askerî güçlerimize tacize devam etmiştir.

Terörün kaynağı haline gelen Tel-Rıfat bölgesi, YPG işgalindeki Menbiç alanı, Barış Pınarı Harekât Alanı batısındaki Kobani ve doğusundaki Irak sınırına kadar Kamışlı bölgesi, 30 km. derinlikte tamamlanması gereken güvenli bölgenin parçalarıdır.

TSK'nın kontrolü dışında kalan Kobani ve Kamışlı sınır hattında, Türk-Rus ve Türk-ABD güçlerinin müşterek devriye faaliyeti etkisini kaybetmiştir. Ukrayna operasyonu nedeniyle Rusya bölgedeki güçlerini azaltmış, özellikle Kobani bölgesinden çekilmesiyle güç boşluğu oluşmuştur.

Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı gereği, 30 km. derinlikte sınır boyunca oluşturulması gereken güvenli bölgenin eksik kalan kısımlarının tamamlanması ve terör odaklarının etkisizleştirilmesi zaruri hale........

© Yeniçağ


Get it on Google Play