We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Doğru politika arayışı

20 2 1
29.04.2022

Türkiye, savaş ortamında da, çıkarlarına en uygun politika oluşturmak, akılcı hareket etmek ve özenli olmak durumundadır.

Yunanistan fırsat peşinde

ABD, Rusya-Ukrayna krizinde Yunanistan'da ilave üsler kurmuş, mevcut üsleri genişletmiş, Dedeağaç'a kalıcı yığınak yaparak bölgede güç oluşturmuştur. Savunma işbirliği anlaşmasıyla da Yunanistan'a güvence vermiştir.

ABD Türkiye'ye, Rusya'yla ilişkileri nedeniyle güvenmemiş ve Karadeniz'de istediği gibi hareket edemeyeceğini düşünmüş, Rusya'yı sıkıştırılmak için, Yunanistan'ı ön plana çıkarmak istemiştir. Bu girişimlerini hem ikili ilişkiler, hem de NATO ittifakı kapsamında yürütmüştür.

Beklentiler bozuluyor

Ancak Türkiye'nin, hem Rusya hem de Ukrayna'ya eşit davranarak diyalog imkânını elinde tutması, müzakerelerde kolaylaştırıcı rol oynaması, diğer taraftan NATO üyeliğinin yükümlülüklerini de ihmal etmemesi, Montrö kurallarını doğru uygulayarak Rus gemilerinin geçişini kısıtlaması uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmiştir.

Türkiye, Ukrayna'ya desteğini devam ettirmektedir. Şimdi de Rusya'dan Suriye'ye asker taşıyan uçaklara hava sahasını kapatmıştır. Sadece Rusya'ya uygulanan yaptırımlara katılmamaktadır.

Türkiye'nin bu uygulamaları ve NATO'yu ön plana çıkaran demeçleri ABD nezdinde, Türkiye'nin Rusya'dan uzaklaşarak Batıyla yakınlaşacağı ve ABD menfaatlerine uygun hareket edeceği algısını oluşturmuştur.

Atina........

© Yeniçağ


Get it on Google Play