We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu savaş bitmez

57 3 14
22.04.2022

Savaşın, başlangıçta Rusya'nın hedeflerine çok kısa sürede ulaşarak sona ereceği düşünülürken, şimdi ise ne zaman biteceği öngörülememektedir.

Bunun başlıca iki sebebi var. Birincisi Rusya'nın Ukrayna'yı hafife alıp, başlangıçta harp prensiplerine uymaması ve yetersiz istihbaratla harekâta girişmesidir. İkincisi de Ukrayna'nın, ABD'nin sağladığı çok güçlü bir istihbarat desteğiyle yine ABD başta olmak üzere, Batı'dan aldığı yardım ve desteklerle direncini arttırmasıdır. Ayrıca kendisi için uluslararası ortamda mağduriyet algısı yaratılmasının da etkisiyle, vatanına sahip çıkma duygusunu, motivasyonunu, savaş azim ve iradesini kaybetmemesidir.

Savaş neden çıktı?

Bu savaşın sorumlusunun aslında ABD olduğunu söylemek çok iddialı bir yaklaşım değildir. Bunun nedeni ABD'nin, çok kutuplu küresel bir düzene geçişi önleyerek kendi hegemonyasını devam ettirebilme düşüncesidir. Ukrayna savaşı da, bu büyük stratejinin bir parçası olan Avrupa'da hegemonya sağlamanın bir ayağıdır.

ABD, yeni stratejisi gereği Çin'i çevrelemek, Rusya'yı da sıkıştırarak etkisizleştirmek istemektedir. Bunun için, öncelikle NATO'nun genişlemesine önem vermiş, şimdi de Ukrayna'yı cesaretlendirip, Rusya'yı tahrik etmiş, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasına ortam hazırlamıştır.

ABD, Rusya'yı yaptırımlarla bunaltmaya, Ukrayna'ya da her türlü desteği vererek direncini arttırıp Rusya'nın yıpranmasını sağlamaya........

© Yeniçağ


Get it on Google Play