We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Adım adım ABD hegemonyası

19 7 8
08.07.2022

NATO'nun açık kapı politikası ve genişlemesi, bir savunma örgütü olan NATO'nun savunma alanını genişletmesinden ziyade, ABD'nin zayıflayan hegemonyasına yeniden ivme kazandırmak için NATO'yu kullanması olarak algılanmalıdır.

Nitekim ABD'nin yeni stratejisiyle NATO'nun 2022 Stratejik Konsepti ve 2030 NATO vizyonunun üst üste çakışması bu algıyı güçlendirmektedir.

Son NATO Zirvesinde gerçekleşen hususlar, bu konudaki yeni gelişmelerdir.

Tehdit tam olarak belirlendi

Varşova Paktı'nın dağılmasıyla asıl tehdidin ortadan kalkması sonucunda, kendisine yeni misyonlar yaratmaya çalışan NATO, nihayet ABD'nin yönlendirmeleriyle tehdit konusunu netleştirmiştir.

Son NATO zirvesinde, yeni stratejik konsept kabul edilmiş ve bildiride, "Rusya Federasyonu, müttefiklerin güvenliğine, Avro-Atlantik bölgesindeki istikrar ve barışa en ciddi ve doğrudan tehdittir" denilerek, NATO'nun odaklanacağı tehdit netlik kazanmıştır.

Ayrıca konseptte, "Çin Halk Cumhuriyeti'nin Atlantik kampının çıkarlarına, güvenliğine ve değerlerine meydan okuduğu ve Çin'in kurallara dayalı uluslararası düzeni yıkmaya çalıştığı" belirtilerek Çin de tehdit kapsamına alınmıştır.

Diğer taraftan "Çin Halk Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasındaki derinleşen stratejik ortaklık ve kurallara dayalı uluslararası düzeni bozmaya yönelik karşılıklı olarak güçlendirici girişimleri, değerlerimize ve çıkarlarımıza aykırıdır."........

© Yeniçağ


Get it on Google Play