We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD'nin F-16 kozu

26 7 12
15.07.2022

ABD'nin, Türkiye'nin dış politikada inisiyatif almasını ve bölgesinde kendi çıkarlarına ters düşen girişimlerde bulunmasını, kontrol ettiği bazı araçları kullanarak önlemeye çalıştığı görülmektedir.

Türkiye'nin, buna imkân vermemek için yapacağı karşı hamleler ise, zaman içinde yapılan ve bir kısmı da ideolojik olan, politik hatalar ve içinde bulunulan ekonomik krizden dolayı bazen sınırlı, bazen de sıkıntılı olabilmektedir.

Bunun en belirgin örneğini, halen F-16 konusunda görmek mümkündür. Yunanistan konusunun ise ayrı bir özelliği bulunmaktadır.

ABD'nin Yunanistan politikasında denge kaçtı

ABD, Türkiye ve Yunanistan'la olan ilişkilerde, kendine göre tespit ettiği bir denge politikası uygulamakta, hatta bunu matematiksel olarak 10/7 şeklinde gerçekleştirmeye çalışmaktaydı. Bunu hem hibe yardımlarında ve hem de FMS satışlarında gözetiyordu.

Bu durum haksızlık, hatta bir noktada da onur kırıcıydı. Ancak Türkiye'nin 1974'te Kıbrıs konusunda ortaya koyduğu kararlılıkla ve akabinde Savunma Sanayii alanında yaptığı hamlelerle ortaya konan bu parametreyi bozması ve bölgede üstünlük sağlamaya başlaması ABD'yi rahatsız etmeye başlamıştı.

Biden'ın iktidara gelmesiyle birlikte Yunanistan'a olan yakınlık duygusuyla hareket etmesi ve buna paralel olarak NATO bahanesiyle Yunanistan'ı adeta kendi üs bölgesi haline getirmesi, silah bakımından takviye etmesi, F-35 vereceğini açıklaması ve onun uluslararası........

© Yeniçağ


Get it on Google Play