We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir aşkın meyveleri: Özel(iş)tirme!..

841 87 463
18.01.2019

(Dün bıraktığımız yerden devam...)

Ethem Sancak adlı iş adamı kimdir?.. Hatırlatalım mı?..

Arap asıllı, Siirt doğumlu iş adamı. 1993 yılında kurduğu Hedef Ecza Deposu'nun 2001 yılında Alliance Boots ile ortaklık kurması sonucu kurulan Hedef Alliance Holding yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Elindeki holding hisselerini satarak, ES Mali Yatırım Danışmanlık adında bir şirket kurmuş, bu şirketle BMC'yi satın almıştır.

Bir özet geçelim: AKP iktidarının parlayan yıldızı, Ethem Sancak, daha önce Erdoğan için "Siirt seçimleri vesilesiyle Siirt'ten Başbakan çıksın diye, dürüstlüğünü, yiğitliğini gördüm, gördükçe de aşık oldum. Doğrusu solculuk dönemimde Mevlânâ ile Şems'in arasındaki aşka anlam veremiyordum. Tanıdıktan sonra gördüm ki, böyle bir ilahı aşk iki erkek arasında olabiliyor" demişti. Daha sonra da "Ona; anam, babam, eşim çocuklarım feda olsun" açıklaması yapmıştı.

Her şey aşırı duygusallıktan ibaret miydi?.. Elbette bu aşkın bir karşılığının olması gerekiyordu!..

Çukurova Grubu'nun elinde iken şirket (BMC) 985 milyon TL muhammen bedelle ihaleye çıkılmış nedense çok daha altında 751 milyon TL ile Ethem Sancak'a verilmişti. Söylentilere göre, BMC'nin İzmir'deki arsası tek başına o dönem 1,5 milyar TL idi.

Millî otomotiv projesinin baş babayiğidi olarak açıklandı. Üç bakan gören o proje hâlâ sonuçlanamadı ki o da ayrı bir yazı konusudur. 51 milyon Euro'yu nasıl çöp yaptıklarını bir ara yazarız.

2007 yılından beri Millî Tank Projesini çalışan OTOKAR firması, prototip üretimini başarılı bir şekilde tamamlamış olmasına rağmen seri üretimi allem edip, kallem edip BMC'ye verdiler. Ana proje kurgusunda seri üretimin OTOKAR tarafından yapılması gerekiyordu. Yine bir söylentiye göre, Mustafa Koç'un sağlık sorunları bu kararı müteakip baş gösterdi. Tankın seri üretiminin nasıl yapılacağı hâlâ belli değil. Almanlara güvendiler RBSS adı altında bir........

© Yeniçağ