We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Uyanış

20 5 7
15.05.2022

Ülkenin siyasi ve ekonomik durumunun iyi olduğunu söylemek mümkün değil. Siyasi durum belki tartışılabilir. İktidar partileri ve iktidarı tutan basın yayın organları ülke siyasetinin iyi olduğunu söylüyorlar. Muhalifler de kötü olduğunu. Ancak iktisadi durum tartışılamayacak kadar açıktır. Çünkü hepimiz her gün artan fiyatların içinde yaşıyoruz. Hepimiz kazancımızın gün geçtikçe eridiğinin farkındayız. Yoksul ve işsiz insanlar gözlerimizin önünde. İktidarı tutan basın yayın organları da hayat pahalılığını inkâr edemiyorlar.

Bütün bu olumsuz şartlara rağmen Türkiye'de bir uyanış olduğunu da görüyorum. Eğitimin kalitesi istenen seviyede olmasa da öğrenim seviyesi gittikçe yükseliyor. Orta ve yüksek öğrenimi bitiren gençlerimizin sayısı artıyor. Bu artışın da yayın hayatını etkilediği muhakkak. Yayımlanan kitap sayısı çeşit olarak çok fazla. Yabancı dildeki önemli yayınlar da neredeyse yılı dolmadan Türkçeye çevrilip yayımlanıyor.

Fiyatlarının büyük oranda artmasına rağmen kitaplar yayımlanmaya devam ediyor. Bu kadar çok kitap yayımlandığına göre demek ki okunuyor da. Kitap satan büyük mağazalar, kitap fuarları meraklılarla dolup taşıyor. 30-40 yıl önce birkaç tarih kitabıyla sınırlı olan dükkânlarda şimdi tarih kitapları birkaç raflık yer tutuyor. Tarihî romanlar da öyle.

Siyasetten ve siyasi partilerden bağımsız olarak alttan alta gelişen, toplumda gittikçe artan bir millî uyanış var. İnsanlarımız Türklüğü ve Atatürk'ü âdeta yeniden keşfediyor. Bunda iktidarın Türk kavramına........

© Yeniçağ


Get it on Google Play