We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Bir gecede karar verdim, canımı alarak geldim’

9 0 0
15.05.2022

‘Dünyanın birçok yerinde kadınlar şiddet görüyor ama biz sadece şiddet görmüyoruz, biz burada aynı zamanda garibiz. Kadınlar şiddet gördüğünde, polise gidemiyor çünkü deport edilmekten korkuyor. Onun için susuyor, intihar ediyor’

Hicran Urun

Türkiye’de hiç bitmeyen ancak dönem dönem alevlenen ırkçılık, son günlerde siyasetin mültecilere yönelik ötekileştirici söylemleri ile yeniden gündemde. Özellikle ana akım ve sanal medyada sıkça konuşuluyor. Göçmenlerin nasıl toplum dışına itileceği, “göçmenlerden olan rahatsızlığın” nasıl giderileceği tartışılırken, göçmenlere, mültecilere ise ne yaşadıkları sorulmuyor. Savaş, zor ve şiddet sonucu yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kalan milyonlarca insanın, göç ettikleri ülkelerde maruz kaldığı şiddetin üstü örtülüyor.

Peki tüm bu tartışmaların öznesi olan ancak kendilerini ifade edebilecekleri bir alan bulamayan mülteciler neler yaşıyorlar, mülteci halinin yanına bir de kadın olma hali eklendiğinde nasıl bir şiddet döngüsünün içinde kalıyorlar ve göç yolculuklarının arkasında nasıl bir yaşam hikayeleri var? Kuşkusuz her birinin hikâyesini dinlemek güç fakat İranlı mülteci Maryam Rajati’nin hikâyesi belki bize biraz fikir verebilir.

Maryam, 8 yıl önce yaşlı annesini ve oğlunu da alarak Türkiye’ye göç etmeye karar vermiş. Özellikle göç ettiği ilk yıllarda çok zorluklar yaşamış ancak 2018’de kurulan Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği ile tanıştığında yaşam biraz daha kolaylaşabilmiş onun için. Şimdi de Maryam dernekte yaptığı çalışmalarla başka mülteci kadınların yaşamını bir nebze olsun kolaylaştırmaya çalışıyor. Hikâyesinin kalanını, kendisinin ve dernekte karşılaştığı mülteci kadınların yaşadığı zorlukları Maryam’dan dinliyoruz…

*Bize biraz kendini anlatabilir misin Maryam, neden Türkiye’ye geldin ve İran’da neler yapıyordun?

İran’da hukuk okudum ama Türkiye’de devam etmedim zaten İran hukuku şeriat hukuku. İran’da da emlakçılık yapıyordum, burada da emlakçıda çalışıyorum. Yurtdışından gelenlerle ilgileniyorum genelde. Kendi ülkemde sıkıntı yaşamasaydım zaten gelmezdim, insan kendi hayatını, kendi evini, arkadaşlarının saçının telini dünyaya vermez ama mecburdum. Din değiştirdiğim için tutuklandım, işten çıkarıldım. Telefonlarım dinleniyordu ve tehdit ediliyordum. Çünkü ben Hristiyan olduğumu açıkladım ve üniversitede de hocalarımla konuşuyordum, birileri ihbar etmiş. 7 kere beni alıp tehdit ettiler. Çok sıkıntılar çektim İran’da. Bu yüzden Türkiye’ye gelmek zorunda kaldım yoksa İran’da biliyorsunuz ki bunun sonucu idam. Yaşamak çok zorlaşmıştı artık benim için, çaresiz kaldım. Bir gecede karar verdim gelemeye ve canımı alarak geldim.

*Farklı bir dini seçmenin yanı sıra kadın olarak yaşamak da zor muydu İran’da?

Kadın olarak tüm dünyada yaşamak sıkıntılı çünkü dünyada erkekleri güçlü hesaplıyorlar. Ama İran’da çok zor, eğer bir işyerinde 10 kişi çalışıyorsa bunların sadece biri kadın olabiliyor. Feminizmi zaten hiç orada uygulamıyorlar. Siyasette kadınlara yer yok, siyaset sıkıntılı olunca evler de sıkıntılı oluyor. Bazı şehirlerde kadınların çocuklarına isim verme hakkı bile yok. Koca diyor ki başbakan erkek, patron erkek orada onların sözü geçiyor evde de benim sözüm geçecek. Temel sıkıntı bu, evdeki küçük devlet de erkek oluyor.

*Peki buraya gelirsek, Türkiye’ye geldiğinde ne gibi zorluklar yaşadın?

Yalnız bir anne olarak çok zorluklar yaşadım, hâlâ çok zor. Özellikle ilk 2 sene çok zorlandım çünkü dil bilmiyordum. Dille ilgili çok sorun yaşadım. Doktora gidiyordum derdimi anlatamıyordum. Türkiye kendi kapılarını yabancılar için açtı ama ülkesindeki memurlara eğitim vermedi, dil bilmiyorlar doktorlar bile diyor ki ben İngilizce bilmiyorum.

Çocuğuma okul bulamıyordum, okulları tanımıyordum. Çocuğumu imam hatibe yazdırdım ve bir gün geldi dedi ki “anne bizi namaza götürüyorlar.” Çocuğuma dedim ki, senin için zor olabilir ama mecburuz. Okulda Hıristiyan olduğunu söylemedik. Burada kimseye söyleyemiyorum hâlâ. Çünkü tekrar huzursuz yaşamak istemiyorum. Benim zaten canım yandı,........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play