We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şaşırmanın direnişi

6 0 0
01.03.2021

Yaşamın bir yerde çelişkilerden örülü olması, çözümlenme oranıyla hakikati ortaya çıkarabilmektedir. Fakat elimizdeki gerçekliğe bakınca çıldırtan çelişkiler ile karşı karşıyayız. Hele ki son süreçte evrensel anlamda yaşananlar, artık bu çelişkilerin çözümlenmesini bir tarafa bıraktırıp, mesele üzerine düşünmeye bile sevk etmiyor insanı. Zira artık şaşırmak denen ruh hallerinden uzaklaşmaktayız, merak duygumuzu bile kaybedecek düzeye gelen bir gerçeklik var.

Doğa talanına istatistiki veriler ışığında bakınca, göller, dereler tükeniyor, dünyanın kendisi kuraklıktan çölleşmeye bütünüyle her gün kendisini hissettiren bir iklim krizi gerçeğini ortaya koymaktadır. Fakat buna karşın Mars’a gitme meselesi var, öyle ki görüntüler paylaşılıyor, en önemlisi su aranıyor. Oysaki tükettiğimiz bir dünya gezegeni gerçeğimiz varken, Mars’ta yaşam adına su aramak anlaşılmaz bir çelişki.

Tükettiğimiz bir dünya demişken, 6 Portekizli gencin Paris İklim Anlaşması’nın gereksinimlerini yerine getirmek adına, AİHM’de açtıkları dava görüldü ve içinde Türkiye’nin de olduğu 33 ülkeden sera gazı emisyonlarını azaltma çabalarının yetersiz olduğunu gösterdi ve gerekeni yaptıklarına dair de kanıt istedi. Bunun yanında Dünya Meteoroloji Örgütü’nün 5 Kasım 2020’de........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play