We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HDP’ye yönelik saldırılar

7 0 0
01.03.2021

2015’ten bu yana HDP, AKP–MHP iktidarının hedefinde olan bir partidir. HDP’ye yönelik saldırılar yoğun ve sistemlidir. HDP’li belediyeler ile HDP milletvekillerine, yöneticilerine, üyelerine ve tabanına yönelik uygulama ve saldırıların hukuki bir yönü yok; hatta kanuni bir referansa da dayanmıyor.

İktidarın HDP’ye yönelik saldırılarında temel referans noktası; devletin Kürt sorunundaki çözümsüzlük politikasında ısrarı ve bu politikayı sürdürmedeki yoğunluğudur.

AKP-MHP iktidarı Kürt halkı ve demokrasi güçlerinin kendini ifade etmesi için imkân dahilinde olan ne varsa bertaraf etme anlayışıyla hareket ediyor. İktidar bloğunun HDP’ye ve Kürt halkına yönelik saldırı konseptinde gerektiğinde muhalefeti de işlevsel kıldığını hatırlamakta fayda var. Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasında CHP’nin önemli bir rolü oldu. İYİ Parti HDP milletvekillerine yönelik olarak Meclis’e gelen yeni fezlekeleri, daha milletvekillerinin neyle suçlandığını dahi görmeden, onaylayacağını şimdiden ilan etmiş bulunuyor. HDP’ye yönelik saldırı konseptinin bir halkası olmaktan imtina ettikleri yok.

Tayyip Erdoğan ve iktidar bloğunun diğer sözcüleri sık sık 2023 yılına atıfta bulunuyorlar; 2023 hedefiyle Türkiye’yi bir dizayna tabi tuttuklarını sık sık dilendiriyorlar. İktidar bloğu dizayn konseptinin içe yönelik yüzünde baskıcı, otoriter ve faşizme varan bir uygulamayı tahkim etme yönünde büyük bir yoğunluk içinde bulunuyor. Bu temelde belediyelere, demokratik kitle örgütlerine, derneklere ve üniversitelere kayyum atayarak........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play