We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tek yol seçim

8 0 0
01.03.2021

Derin bir strateji oyunu olarak satranç, çoğu kez siyasi manevraların yorumunda bir retorik olarak kullanılır. Satrançta hedef rakibin şahını hareket edemez hale getirerek düşürmektir. Ancak bu sonuca varabilmek için onun korumasını üstlenmiş piyadelerini, atlarını, fillerini, kalelerini, vezirini düşürmek gerekir öncelikle. Bu sonuca varmak için de yapılan her hamlede rakibin o hamleye nasıl karşılık vereceğini hesaplamak gerekir. Usta oyuncular genellikle yedi- sekiz hamle sonrasının satranç tahtasında oluşturacağı dengeyi hesaplayarak hareket ederler.

23 Nisan 2018’de oligarşiyi temsil eden iktidarın düşmesine yol açan halk hareketi ‘kadife devrim’ olarak adlandırılmıştı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan askeri darbe girişiminden sonra devrimin adından ‘kadife’ sözcüğünü kaldırdığını duyurdu.

Satrançta hamle önceliği oyunu kurma yönünde bir avantajdır. Paşinyan ‘kadife’ tanımı hatırına öncelikle ‘devrim’ tanımının içini boşaltmış olmanın sıkıntılarını yaşamakta. İktidara gelmesine zemin oluşturan halk ayaklanması, sırf tiranların öfkesini daha fazla kabartmama kaygısıyla hız kesince, karşı hamleler kaçınılmaz olacaktı. Eski kadroların kalıntılarının hüküm sürdüğü bürokrasi ve yargı ile, geçmişin büyük suçlarını ortaya çıkarsa dahi, hızlı bir soruşturma ve yargılamayı sağlayamayınca,........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play