We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sendikamızı grevsiz alırız

6 0 0
03.03.2021

Üzerine çok yazılıp çizilse de İstanbul’da Kadıköy ve Maltepe Belediyesi grevleri vesilesiyle ortalığa saçılan sınıfsız solculuk anlayışımız üzerine ben de birkaç satır yazmak istedim.

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’na üye işçilerin toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlığa düşülmesi üzerine çıktığı grev, bu belediyelerde iktidar olan CHP seçmeni ve kendini CHP’li olarak tanımlamasa da son seçimlerde AKP’ye karşı olma motivasyonu ile bu partiyi desteklemiş “bir kısım” insanda tepkiye yol açtı. İşçileri talep ettikleri ücretleri yüksek bularak suçlayanlar mı dersiniz, sendikayı ve işçileri CHP’li belediyeleri zor durumda bırakmakla, gelecek seçimlerde kaybettirmekle itham edenler mi… Grev düşmanlığının, sınıf düşmanlığının bini bir para.

Bu süreçte CHP’lilerin ve bir kısım destekçisinin çizgisi aslında Türkiye’de bir süredir sol siyasette yaşanan çarpılmanın vardığı akıl almaz boyutu ortaya çıkardı.

Yeni Yaşam gazetesine 2 yıldan uzun bir süre önce yazdığım ilk yazıda 3 havalimanındaki büyük işçi direnişini anlatmıştım. Bu direnişe rağmen hem iktidar yanlılarının hem de CHP’nin başını çektiği bir grup muhalifin havalimanın adı Atatürk mü olsun başka bir şey mi üzerinden yaşadığı atışmayı yazmış ve şöyle demiştim: “Türkiye’de siyasal taraflar karşıtlıklarını........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play