We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İdlib pazarlıkları Minbic’de bombaların patlamasına neden oldu

13 6 24
18.01.2019

İdlib anlaşmasının Türk devletinin lehine yeniden işleyebilmesi için ABD’nin Suriye’den çekilme sürecinin hızlandırılması gerekiyor. Minbic’de ABD askerlerini hedef alan saldırıyla da ABD’ye ‘hızla çekil’ mesajı verildi.

Heyet Tahrir El Şam’ın İdlib’i ele geçirme süreci Nureddin Zengi güçlerinin 2018’in son haftasında Tahrir El Şam’a bağlı 5 cihatçıyı öldürmesiyle başladı. Bir süre aynı çatı altında toplanan, İdlib’in işgali döneminde birlikte hareket eden bu iki örgütün 5 cihatçının öldürülmesi olayıyla, kapsamlı bir savaşa girmeleri aslında beklenmiyordu. Çünkü uluslararası bir kuşatma ve Rusya ile Suriye rejiminin operasyon tehdidi altında olan her iki örgütün de birbiriyle çatışarak güçlerini zayıflatmayı göze alabileceklerine ihtimal verilmiyordu. Ancak her ne olduysa 29 Aralık günü Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında yapılan görüşmeden sonra oldu. Dikkat edilirse 29 Aralık tarihi Trump’ın ABD askerlerinin Kuzey Suriye’den çekileceği açıklamasının hemen sonrasına denk geliyor. Tam da Türk devletinin Kuzey Suriye’yi işgale hazırlandığı dönem.

Rusya-Türkiye’nin İdlib mutabakatı

Çavuşoğlu ile Lavrov arasında yapılan görüşmeden sonra Lavrov yaptığı basın açıklamasında, “Suriye’de ‘terörist’ tehlikesini ortadan kaldırmak için birliklerimizin koordinasyonu konusunda mutabakata vardık” demişti. Şimdi asıl soru ‘hangi terörist’. ‘Terör’ kavramı da öyle bir kavram ki, hiçbir kalıba girmeyen, ama her kalıba da giren bir kavram. Lavrov, ‘terör tehlikesi’ derken neyi kastetti… Türk devletinin Kuzey Suriye ve PKK’ye ilişkin kopardığı kıyametten dolayı herkes Lavrov’un Kuzey Suriye’yi kast ettiğini sandı, ama Rusya Kuzey Suriye’deki oluşumların hiçbirini, hatta PKK’yi dahi ‘terörist’ diye tabir etmiyor. Lavrov’un konuşmasından anlaşıldı ki; Rusya İdlib sorununu masaya koydu, Türk tarafı da bu modelin Minbic ve Kuzey Suriye’ye de uygulanmasını istedi.

HTŞ ile ilişkiler

Tahrir El Şam ile Nureddin Zengi Tugayları arasındaki çatışmalar da........

© Yeni Yaşam