We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tecrit bu ülkenin sorunudur

11 3 2
08.01.2019

DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit politikalarına son verilmesi için başlattığı açlık grevi 62 gündür devam ediyor. Hapishanelerde bu talebe sahip çıkmak ve Leyla Güven’e destek vermek amacıyla başlatılan açlık grevleri yayılarak devam ediyor. Ne yazık ki, hapishanelerden yükselen bu haklı çığlık henüz yeterince duyulabilmiş değil. Özellikle batıda, neredeyse bir duymazlık halinin hâkim olduğu bile söylenebilir. Genel olarak Kürt sorununda batıda hâkim olan suskunluk hali, açlık grevi eyleminde çok daha belirgin hale gelmiş bulunuyor.

Kendisi de bir zamanlar Nazi olan Alman bilim kadını Elisabeth Noelle Neumann, bu durumu Suskunluk Sarmalı olarak tanımlıyor. Kurama göre insanlar, kendini güçsüz hissettiği zaman içine kapanarak fikrini beyan etmekten kaçınır. Çünkü herkes, içinde yaşadığı toplum tarafından dışlanmaktan, genel-geçer görüş sahiplerince damgalanmaktan korkar. Susmak, bu korkuya karşı alınan bir tedbirdir. Farklı fikir sahibi birey, toplum tarafından dışlanmayı göze almaktansa kabuğuna çekilir ve sessizliğe gömülür. Gördüğü haksızlıkları görmezden gelmeye, görüyorsa da ses etmemeye başlar. Dahası, toplumsal onay alabilmek, kendini koruyabilmek için yaygın görüşün yanında saf tutar, onu yüksek sesle dillendirmeye başlar. Bu sarmal, hâkim görüşü güçlendirir. Hâkim görüş sarayın görüşüdür.

Leyla Güven’in açlık grevi karşısında hâkim olan suskunluk halini, aslında Kürt sorununda nerdeyse devletle yan yana gelme durumuna yol açan, politik tercihlerin yansıması olarak okumak gerekir. Devleti ve tabana hâkim şoven duruşu karşısına almamak adına, içerisine sıkışılan........

© Yeni Yaşam