We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Strateji tuttu: AKP’nin ‘terörist’ dedikleri kazandı-Musa Piroğlu

24 0 0
02.04.2019

Yerel seçim meselesini irdelemeyi amaçlayan bu yazı henüz İstanbul sonuçları resmileşmeden kaleme alındı. Siyasal sürecin üzerinde derin etkiler yaratacak bir yerel seçim, sarayın mağlubiyeti ile sonuçlandı. HDP’nin Kürdistan’da kayyumlardaki belediyeleri geri alma ve batıda saraya kaybettirme stratejisi Kürdistan’da büyük ölçüde, batıda ise tam anlamıyla tutmuş bulunuyor. Ağır bir baskı rejimini kurumsallaştırıp kalıcılaştırmak için çıkılan yol ciddi bir hasar almış bulunuyor ve bu hasarın yaratılmasında temel rol saraya karşı batıdaki şehirlerde CHP adaylarını destekleyen HDP seçmenine aittir.

Yürütülen emek, barış ve özgürlük mücadelesinin, tüm hak arayışlarının önündeki temel engelin devletin baskı aygıtlarının belirleyici hale geldiği sarayın ceberut iktidarı olduğu, bu iktidarın geriletilmesinin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin önünün açılması anlamına geldiği tezinden hareket eden HDP stratejisi başarılı olmuştur. Batıda başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyükşehirleri kaybeden sarayın eskisi gibi keyfi bir şekilde hareket edemeyeceği kabul edilmelidir. Buradan bakıldığında Kürdistan’da meydana gelen kayıplar rahatlıkla telafi edilebilecek ayrıntılar olarak ele alınabilir. HDP kendisinden kaynaklanan eksiklikleri ciddi bir şekilde ele almak durumunda olmakla beraber, Kürdistan’da devlet partisine karşı mücadele etmiştir. Devlet partisine karşı gerçekleşen kayıplar giderilmez değildir ama sarayın kaybı kendisi açısından yaşamsaldır.

En kaba haliyle bakıldığında bile, Cumhur İttifakı çatısında MHP ile ittifak halinde girilen seçimlerden Erdoğan daha zayıflamış, MHP desteğine daha muhtaç hale gelmiş bir şekilde çıkmıştır. MHP bu ittifaktan güçlenerek hatta AKP’nin elindeki pek........

© Yeni Yaşam