We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sandıkta buluşanlar, açlıkta ortaklaşmalıdır-Musa Piroğlu

9 0 0
23.04.2019

Büyük okyanusta bulunan adalar, coğrafyanın ikili bir sıkıntısı ile boğuşmak durumunda kalırlar. Bölge büyük depremlerin meydana geldiği bir kuşakta yer alır. Adalarda yaşayan halklar, sürekli kendini yenileyen depremlerle boğuşurken bir de deprem sonrası gündeme gelen tsunamilerle başa çıkmak durumundadır. Tsunamiler çoğunlukla, depremden daha yıkıcı ve zarar verici olurlar. Seçim sonuçlarının iktidar blokunda yarattığı sarsıntı, bir tsunami etkisiyle yıkıcı bir konuma evriliyor. 170. gününe dayanan ve binlerce tutsağın katıldığı, başta Leyla Güven olmak üzere yüzlercesinin çok tehlikeli sınırları aştığı açlık grevleri, devletin sokakta çocuklarına destek amacıyla harekete geçen annelere yönelik saldırısıyla bir başka boyuta da evrilmiş bulunuyor.

Yaklaşık 5 aydır üç maymunu oynayarak, neredeyse ölüme yatırım yapan iktidar bloku sokağa çıkan annelere gaddarca saldırarak bir başka provokasyonu da tırmandırıyor. Günlerdir ölümün sınırındaki çocuklarının sesini duyurmak ve çözümü zorlamak umuduyla sokakta direnen tutsakların annelerine, herhangi bir insanın bile vicdanını ve aklını zorlayacak hoyratlık ve gaddarlıkla saldırılıyor. Sandıkta HDP seçmeninin büyük desteğiyle yakalanan seçim başarısının sarhoşluğu altındaki demokrasi güçleri ve toplumsal muhalefet, anneleri hedef alan devlet gaddarlığını göremedi ve doğru okuyamadı. Ne yazık ki bu görememe durumu HDP’nin seçmen tabanı için de söz konusu oldu.

170’li günlere dayanan ve binlerce tutsak tarafından yürütülen açlık grevleri karşısında toplumsal muhalefet ve HDP tabanı da devlet kadar suskun kaldı. Aynı suskunluk ne yazık ki tutsak annelerini hedef alan saldırılar karşısında da kendini tekrar etti, etmeye devam ediyor. Kılıçdaroğlu’nu hedef alan saldırının hemen öncesinde Erdoğan tarafından “Türkiye İttifakı” kavramsallaştırması........

© Yeni Yaşam