We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Lanetli yalnızlık-Musa Piroğlu

6 0 0
21.10.2019

Zamanın başbakan dış politika başdanışmanlığını yürüten, şimdilerde ise başkan yardımcısı olan İbrahim Kalın, 20 Ağustos 2013’te Twitter hesabından “Türkiye, Ortadoğu’da yalnız kaldı iddiaları doğru değil, ama bu bir eleştiri ise o zaman söylemek gerekir: Bu, değerli bir yalnızlıktır” şeklinde bir paylaşım yapmıştı. Kalın bu tanımlamayı Ortadoğu politikalarına yönelik yalnızlaşma eleştirileri karşısında kullanmıştı. Şimdilerde bu tanımlama, Rojava işgali karşısında Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı yalnızlık ve bu yalnızlığın yarattığı hayal kırıklığını gizlemek için kullanılıyor. Kavram, gerçekte 19. yüzyıl sonlarındaki İngiliz dış politikasına verilen ad. İngiltere, büyük sömürge imparatorluğunu genişletmek için neredeyse tüm dünya ile savaşa tutuştuğu dönemde dünya çapında yaşadığı yalnızlığa yol açan politikalarını kendi halkına bu kavramla açıklamayı tercih etmişti.

Kalın’ın “değerli yalnızlık “tanımlaması bugünlerde savaş politikalarını meşrulaştırmak için kullanılıyor. Neredeyse İngiltere ile aynı mantık üzerinden hareket edilerek haksız ve meşru hiçbir gerekçesi olmayan kanlı bir saldırı, bu saldırıya karşı gelişen tepkiler ile ortaya çıkan yalnızlaşma, yalnızlığın kendisini yücelterek aklanmaya çalışılıyor. Sözcüklerin kendisine büyük anlamlar yükleyerek gerçekliğin ters yüz edilebileceği düşünülüyor. Hamaset ve milliyetçilik üzerinden sağlanmaya çalışılan kamuoyunun, gösterilen tepkiyi görmezden gelmesi, olası ekonomik ve siyasi sonuçları benzer bir hamasetle göğüslemesi, sineye çekmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Oysa herkes biliyor ki bu savaş AKP hükümetinin kendi varlığını sürdürmek ve Kürt halkının Rojava’daki kazanımlarını yok etmek adına çıkarıldı. Dünya halkları, işgal politikalarına ve saldırılarına karşı Rojava halkları ile........

© Yeni Yaşam