We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hayvan öncesi-Musa Piroğlu

16 0 0
30.04.2019

Hayvan, bir sıfat olarak günlük dilde yaygın olarak kabalığı, vahşiliği, hoyratlığı anlatmak için kullanılan bir tanımlamadır. Kendisini doğanın en üstün canlısı olarak gören insan, her çeşit kötücül tavır ve yönelimi kendi dışındaki canlılar üzerinden tarif etmeyi seçmiştir. Benzer bir durum insan soyu içerisinde kadınları ikincil bir canlı konumuna düşüren erkekler için de söz konusudur.

Neredeyse bütün küfürler kadın cinsine saldırı üzerinden yapılmaktadır. Bilim insanları genetik şifreyi çözdüklerinden bu yana insanın hayvan soyunun başlangıcıyla ortaklaşan genlerini bulup çıkarmışlardır. Evrimin yasaları, doğanın bütün canlılarının ortak tek hücreli canlıdan türediğini ispat etmiştir. Son dönemde peş peşe basına ve sosyal medyaya yansıyan haber ve görüntüler, insan ve hayvan arasındaki ayrımın sınırlarının ve hayvanlara dair bütün tariflerin sorgulanır hale gelmesine yol açmıştır.

Hayvanlar dünyasına dair sosyal medyada hayvanlar arası dayanışmayı sergileyen, vahşi kedilerin avladıkları canlıların yavrularını koruduğu görüntüler yayınlanmaya başlandı. Aynı sosyal medya ve basın, kendisini hayvandan üstün gören insanların dünyasında, küçücük çocukların vahşice tecavüze uğradığı, katledildiği görüntüleri de servis ediyor.

Son olarak kamuoyu, İstanbul Küçükçekmece’de küçücük bir çocuğun istismara uğraması haberiyle çalkalandı. AKP’li yılların son süreci cemaat yurtları ve kurslarında meydana gelen tekil ve kitlesel çocuk istismarı haberleriyle şekilleniyor. Aynı süreçte, kadınları ve çocukları hedef alan cinsel saldırının bizzat devlet yöneticileri tarafından meşru gösterilerek normalleştirilmeye çalışıldığı görüntü ve açıklamalara tanıklık ediliyor. İktidar, kendi varlığını korumak adına kendi tabanını, maddi ve manevi çıkarlarını korumak adına her şeyi yapabilir hale getirip bir depolitizm........

© Yeni Yaşam