We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Demokrasi cephesi – Musa Piroğlu

12 0 0
02.07.2019

İstanbul seçimleri, iktidar bloku üzerinde ağır hasara yol açarken emek ve demokrasi mücadelesi açısından önemli imkânların açığa çıkması ile sonuçlandı. Saray ve ittifakları varlıklarını koruyabilmek, iktidarlarını kalıcı hale getirebilmek adına bir dizi çalışmayı ve tartışmayı başlatmış bulunuyor. Erdoğan’ın ifadeleri ile yenilginin sebepleri araştırılmaya, MHP’nin tabiri ile barikatlar onarılarak ayakta kalınmaya çalışılıyor. Erdoğan’ın AKP genel başkanlığını bırakacağı, parlamentonun inisiyatifinin görünürde biraz artırılacağı, bir düzeltme hamlesinin planlandığı söyleniyor. Yarı başkanlık sisteminin de tartışıldığına dair rivayetler dolaşıyor. Erdoğan, aynı zamanda partisi içerisinde beliren çatlakları onarmaya, hem iktidar blokunun hem de kendi tabanının bütünlüğünü korumaya çalışıyor.

len muhalefet cephesi, iktidar blokunun kendiliğinden dağılmasını bekleyen bir görüntü sunuyor. Yaralanmış saray, yaralarını onarmak ve kendini toparlamak için bir dizi girişime başlamışken, onu yaralayan güçler, onu yıkmak için hızla harekete geçmek yerine ağırdan alarak sarayın olası toparlanmasına göz yumuyor. Saray zorbalığı ve onun kurumsal yapısı; hukuki, sosyal ve sınıfsal bütün dayanakları ile ortadan kaldırılmadan ülkenin demokratikleşmesi mümkün olmayacaktır. Bu noktada HDP tarafından gündeme getirilen demokrasi cephesi ve Üçüncü Yol tartışması kritik önem arz etmektedir. Seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı bir başka gerçek, ülkede emek, demokrasi ve özgürlük adına en küçük bir kazanımın ortaya çıkmasının yegâne yolunun, ezilenlerin güç birliği yapmasından geçtiği gerçeğidir.

17 yılda, yirmiye yakına seçime girip, çoğundan galip çıkan ve neredeyse yenilmez görünen saray, ancak ona karşı........

© Yeni Yaşam