We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AKP treninde halkların yeri yok-Musa Piroğlu

19 0 0
21.05.2019

Lenin, parti içindeki bir tartışmada “Eğer rüya gören kimse, rüyasına ciddi olarak inanırsa, yaşamı dikkatle gözler, gözlemlerini gökte kurduğu şatolarla kıyaslarsa ve eğer, genel olarak söylemek gerekirse, rüyasının gerçekleşmesi için bilinçli olarak çalışırsa, rüya ile gerçek arasındaki ayrılığın hiçbir zararı olmaz. Rüyalarla yaşam arasında bir bağ varsa her şey yolundadır” der ve Pisarev’den bir alıntı ile cümlesini tamamlar: “Rüyalarla yaşam arasında bir bağ varsa her şey yolundadır.”

Rüyalarını gerçekleştirmek için çabalamak ile rüyalara inanıp yeni rüyalara yatmak aynı şey değildir. Şimdilerde toplumsal muhalefet Erdoğan’ı tekrar seçimlerle yenip sandık marifetiyle saray zorbalığına son vereceğine inandığı bir rüyaya yatmış bulunuyor. Rüya bozulmasın diye de her çeşit sokak eyleminden uzak durmayı tercih ediyor. Kazandığı seçimleri YSK zorbalığına karşı savunamayanlar, sokakta iradesini koruyamayanlar ne yazık ki tekrar ettirilen İstanbul seçimlerinin AKP için ölümcül bir tercih olduğu gerçeğini unutuyor. Kaybettiği takdirde partisi üzerinde her çeşit denetimi ve kendi tabanı üzerindeki hegemonyasını kaybedeceğini bilen Erdoğan’ın seçimi kazanmak adına her şeyi göze alacağı gerçeği görmezden geliniyor. Sokak boşaltılarak Erdoğan üzerindeki muhalif baskı yok ediliyor ve rahat hareket şansı tanınıyor. Aynı zamanda toplumsal muhalefeti egemenler arası çatışmada güçlerden birisine yedekliyor. Benzer bir tutum alış, 28 Şubat Muhtırası dönemi yaşanmış, sol, Refah Partisi karşısında darbecilerin arkasında yedeklenmişti. Bu yedeklenmenin sonuçları bugün hâlâ yaşanmaya devam etmektedir.

Mücadeleyi sandığa kilitleyen anlayış tam da Lenin’in vurgusuna denk gelen iki uçlu bir tartışmayı kışkırtmış bulunuyor. Seçimlerde HDP tabanı üzerinden başlatılan tartışma aynı yerden........

© Yeni Yaşam