We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Beyaz işkence’

30 7 22
16.01.2019

Kapsamlı bilimsel araştırmaların konusu olan tecrit ya da izolasyon hapsi, ki literatürde ‘beyaz işkence biçimi’ olarak da yer alıyor, sadece bir cezalandırma biçimi değildir. Tecrit, kamuoyunda ele alınış şekli ve gösterilen tepki biçimleriyle de, söz konusu olan ülkedeki toplumsal yozlaşmanın ve entelektüel sefaletin derecesi hakkında da bilgi vermektedir. Varlığı aynı zamanda ‘demokratik hukuk devleti’ tanımının içi boş bir safsata olduğunu kanıtlayan tecrit, tecrit uygulanan kişinin ‘suçundan’ bağımsız herkesi ilgilendirmektedir.

Önce tecridin ne olduğuna değinerek söylemek istediklerimizi açıklamaya çalışalım: Bir kere tecrit BM İnsan Hakları Beyannamesi’ne ve Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’na aykırı olan bir işkence türüdür. Çünkü hükümlü, tutulduğu cezaevinde veya benzeri kurumda uygulanan sosyal izolasyon ve duyusal yoksunluk metotlarıyla her türlü insani gereksinimden mahrum bırakılmakta ve neticesinde özgün insani vital maddeleri yavaşça yok edilmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, tecridin ağır baş ağrılarına, baş dönmesine, kronik nezle ve bronşite, bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara yol açtığını kanıtlamaktadır. Duyusal yoksunluk, insan bedeninin........

© Yeni Yaşam