We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan, faşizm, faşistlik

21 5 11
14.01.2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefete yönelik salvoları son zamanlarda gazeteci ve sanatçılara yoğunlaşmış vaziyette.

Son olarak birbirinden ayrı üç cümle/olay/kişiyi ilgilendiren durumu “faşistliğin dik alası”na bağladı.

Buna göre gazeteci Yılmaz Özdil’in “bir bira içseydi…” demesi, sanatçı Rutkay Aziz’in “Mozart dinlese iyi gelir” sözleri ve oyuncu Deniz Çakır’ın başörtülü hanımlar tarafından “şikayet edilmesi”-hepsi faşizmin göstergeleri!

Çakır ‘vakası’ tuhaf, zira Erdoğan’la hiçbir alakası yok. Mahkemeye intikal eden olayda “Yallah Arabistan’a” minvalinde bir yorum, eylem çıkmadı. Olay şimdiden Kabataş yalanına benzetiliyor ki bir genç kadının hayal gücünün ürünü olduğu anlaşıldığı halde siyaseten yıllarca kullanıldı.

İki grup kadının bir mekanda tatsız çarpışması, Kabataş’ın çok daha minik bir versiyonu olmasına rağmen siyaset arenasına sürüklendi. Normalde gülüp geçilecek, dindarları rencide edici unsurları bile zor barındıran bu hadise ve sözler, şimdi “CHP zihniyeti”nin muhafazakar kesimlere baskısı ve nefretinin delili olarak sunuluyor.

Sanırsınız ki CHP tek adam sistemini eline geçirmiş, dindarlara büyük zulüm uyguluyor, aşağılıyor. Zaten diri tutulmak istenen ruh hali de bu: Ben gidersem BUNLAR sizi böcek yerine koyacak, bu elitistler........

© Yeni Yaşam