We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çölün ortasında… Sözün bittiği bir yer var mı?

10 0 3
15.01.2019

Yok.

Tamam, söyleriz ara sıra; en çok da biz gazeteciler söyleriz; o kadar vahim ve keskin olur her şey, o kadar uçurumun kıyısına gelip dayanırız ama bitmez yine de söz. Bir zamanlar Auschwitz’den sonra şiir de yazılamayacağını da söylediler ama işte o da bitmedi bir türlü.

Yine de bazen, durup kalıyor insan. Tıkanıyor. Akşamdan sabaha her tarafımızdan harfler, kelimeler, sesler ve görüntüler akıp gidiyor, adına “gündem” dediğimiz bütün o şeyler hızlıca geçiyor yaşamımızdan; arada durup, durdurup “hayır bakın bu önemli, asıl bu önemli!” diye haykırmak istiyor insan ama ortalık o kadar gürültülü ki!

Bu yazı yazılırken sevgili Sabiha’nın “Herkesin bir açıklama beklediğini biliyorum. Annemle henüz görüşemedik ve kararı ne yönde bilmiyorum. Dilerim güzel günler uzak değildir…” notu hala ekranda duruyordu. Yazı bittiğinde ya da yayınlandığında durum ne olacak, işler nereye varacak bilmiyorum, gün boyunca belki elli kez dönüp “bir değişiklik var mı” diye bakıyorum. Tuşlara basmak gelmiyor içimden. Bu gerginlik içinde, nezih memleketimin başka herhangi bir “gündem” maddesiyle ilgili yazmak da istemiyorum. Öyle keskinliğimden filan değil. Bu kadar sorun varken kediyle köpekle, yağmurla selle mi uğraşılır diyenlerden de hazzetmem pek. Uğraşılır. Hayat karmaşık bir şey ve onun her alanında sorunlar var. Daha da önemlisi,........

© Yeni Yaşam