We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye’de hesaplar tutmuyor, çünkü…

49 2 4
18.01.2019

Suriye’de 8 yıldır yaşanan iç savaşta hemen herkes en az 80 bin ayrı öngörüde bulundu. En az 80 bin plan oluşturdu. Bu öngörülerin çoğu çöktü. Suriye denkleminde yapılan “bilimsel analizlerin” geçerlilik süresi 3 günü geçmiyor. İşin garibi, yanılgı sahibi güçler hemen sonrasında 3 günlük ömrü olacak yeni analizlere girişiyor, hedef belirliyor. Suriye bağlamında Ortadoğu denklemi, tam bir illüzyonlar silsilesi şeklinde ilerliyor.

Yanılsamalar çağındayız ve herhangi bir kimse ya da çevrenin en büyük çıkmazı kendi yanılsamasına saplanmış olmasıdır. “Yanıldık, Allah afetsin” meselesi sadece iktidarın veya Erdoğan’ın meselesi değil. Kendi acı gerçeği ile yüzleşmek yerine, toplumun mahkûm edileceği bir sanal gerçeklik yaratılmasına gönüllü olmuş ve bunun için hakikat ve gerçekliği katleden herkes ve siyasi yapı sadece yanılsamayı yaratmakla kalmıyor aynı zamanda onun bir parçası haline gelerek yalan oluyor. Bunca yanılsamanın önemli nedenlerinden biri budur. Yani çıkar çevrelerinin toplumu mahkûm etmeye çalıştıkları illüzyonlar içinde yok olmaları, yalan olmalarıdır. Muhaliflerin de yanılsaması muktedirleri ciddiye alması ve gerçekleşmiş gibi davranmasıdır.

Bununla birlikte, Suriye’deki gelişmelerde bunca yanılsamanın bir diğer önemli nedeni, “modernist üstenciliğin”, adına........

© Yeni Yaşam