We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seçimler yaklaşırken

21 3 10
16.01.2019

Yerel seçimlere 74 gün kaldı. Umarım 1 Nisan sabahı gene “biz nerede hata yaptık” demeyiz, hatanın, muhalefeti bir türlü beceremeyişimizde olduğunu bile bile. Özellikle ana muhalefet partisi CHP’nin bir yandan sol ve sosyal demokrat geçinip öte yandan milliyetçi politikalarla Kürtlerle işbirliği yaptı dedirtmemek adına HDP’den öcüden kaçar gibi kaçmasının kendisine hiçbir şey kazandırmayacağını, aksine zarar vereceğini bir türlü anlayamaması AKP’nin işine yaramaktadır. Millet İttifakı’ndaki diğer ortağı İYİ Parti ise zaten ayrıldığı MHP’den çok da farklı olmayan bir yapıda. İş gene HDP’ye düşüyor. Hiçbir art düşünceye kapılmadan belediye başkanlıklarında iddialı olmadıkları yerlerde muhalefetin adayını destekleyecekleri izlenimi veriyorlar ki akla uygun olan da odur.

Bu tespiti yaptıktan sonra iktidar blokunun durumuna bakacak olursak bir akıl karışıklığı ile karşılaşıyoruz. Sayın Bahçeli’nin tüm çabalarına karşın MHP örgütünde üst kademeden bile üst perdeden çatlak sesler çıktığını görüyoruz. Bozkurt işareti yapmak için iktidar partisinin başı olan ortağından izin isteme, birçok partiliyi can evinden vurmuş. Birçok yerde aday olmak isteyenler, önleri kesilince Mersin’de olduğu gibi istifa eder oldular.

Tabii en büyük telaş, AKP’de görülüyor, daha doğrusu genel başkanları sayın Erdoğan’da.

Bir yandan sık sık yaptıkları anketlerin yarattığı karamsar hava, bir yandan resmi rakamlara göre % 20’yi aştığı açıklanan ama aslında bunun çok çok üstünde olan enflasyonun kitlelerde yarattığı umutsuzluk sonucu seçimi kaybederlerse, tek adam rejiminin sonuna doğru hızla gidileceğini görüyorlar ve büyük bir telaşla her türlü hukuk dışı yola başvurmaktan çekinmiyorlar.

Seçmen kitlelerini konsolide etmek için bir yandan içte ve dışta savaş ve kitleleri ayrıştırma politikalarından, bir yandan seçim manipülasyonlarından, bir yandan tehditlerden medet umuyorlar.

Yedi yıldır zik zaklar çizen Suriye politikası sonunda, önceleri birlikte tatil yaptıkları, ortak Bakanlar Kurulu........

© Yeni Yaşam