We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir rapor… Bir mesel

20 1 5
17.01.2019

İnternet üzerinden şöyle bir gezintiye çıkayım derken karşıma çıkan ilk haber: Bir rapordan bahsediyor.

Oldum olası ‘rapor’lara meraklıyımdır. Rapor sözcüğünün geçtiği bilumum konu ilgimi çeker. Çalışırken en çok da hani şu doktorlarca verilen hastanın durumuna göre dinlenmesi gerektiği üzerine verilen raporları çok severdim. Emekli olunca o raporların bir çekiciliği, bir hükmü kalmıyor haliyle.

Bir de hava durumunu bildiren hava raporları var ki bu sıralar kar-kış kıyamet hepimizi ilgilendiriyor. En çok da yersiz yurtsuzları tabi. Buna bir anlamda meclisten dışlanmış, iş yapamaz olmuş bir nevi dışarıda kalmış partiler de dahil.

Neyse o konuya sonradan gelelim isterseniz. Biz gazetede yer alan başka bir rapordan söz edecektik. The Economist, 2018 Demokrasi Endeksi Raporu’ndan.Haberde: “Dünyanın en saygı dergilerinden The Economist, 2018 Demokrasi Endeksi Raporu’nu yayımladı. 167 ülkenin değerlendirildiği raporda Türkiye geçen yıla oranla on basamak daha gerileyerek 110. sırada yer aldı. Türkiye’nin demokrasi puanı ise 4,88’den 4,37’ye geriledi” diyor.

Türkiye bu sıralama ile Nijerya, Uganda, Zambiya, Lübnan, Sri Lanka gibi ülkelerin gerisinde kalmış.

Ülkelerin, tam demokrasi, kusurlu demokrasi, hibrit demokrasi ve otoriter olarak katagorize edildiği bu endekste Türkiye, hem demokratik, hem de........

© Yeni Yaşam