We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kaynatılan HDP kazanı

11 0 0
27.02.2021

Yeniden, HDP kazanı yine kaynatılıyor. HDP’nin kapatılma tartışmaları gündemin üst sırasına taşındı. Saldırı dozajı maksimum arttırıldı. Kapsamı genişletilerek seçmenleri de içine aldı. “Dört oy’un Allah belasını versin” denilerek Kürt ve HDP seçmenine nefret açığa vuruldu.

Bilinir, efendi köle ilişkileri gerilimlidir. Köle efendinin her dediğini harfiyle yerine getirirse, efendi kölesini sevdiğini söyler! Ancak kölenin en küçük itirazı efendiyi öfkeden küplere bindirir.

Kürt, devlet ve temsilcilerin ilişkisi de -özellikle son yüzyıldır- efendi-köle ilişkisine benzer. Kürt’ü Türkleştirmek meşru, Kürt’ün Kürt olarak yaşaması ise gayri meşru kılındı.

Kürt için iyi olan Türk olmaktır, onun gibi yaşamaktır. Yani binlerce yıllık kültür değerlerini, bilincini radikal şekilde terk etme, yaşamını bırakma, onların yerine Türklük değerlerini ikame etme ve yaşamak bir zorunluluk olarak dayatıldı. Kürt için tek doğru olan budur dayatmasını yapmak ne kadar insanidir?

Bunun gerekçeleri de Kürtlüğün geri, dağ başında mağarada yaşadığı; yemeyi-içmeyi bilmeyen, adeta hayvana yakın bir yaşamı olduğu propaganda edildi. Düşünmeyi, eğlenmeyi, sevme-sevilmeyi anlamaz gibi havzanın alamayacağı düzeyde düşünceler üretildi ve mantık ortaya konuldu. Şimdilik kullanılmasa da, yakın geçmişe kadar Kürt’ün “kuyruklu olduğu” söylendi. Halbuki, Türk olmak medenileşmek, modern yaşama geçmek olarak dikte edildi. Türk olmak Kürt’e sunulan bir yaşam lütfu olduğunun propagandası yapıldı, yapılıyor.

Zaten yakın bir zamana kadar söylem düzeyinde bile Kürt yoktu ve yasaktı. Kürt direnişi........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play