We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsan hakları borsasında ‘keriz silkelemek’

7 0 0
03.03.2021

Tayyip Erdoğan’ın önceki gün gürültüyle açıkladığı “insan hakları eylem planı” tartışıla dursun, AKP Cumhurbaşkanı planın yok yere heveslenmelere fırsat vermemesi için yanında bir de okuma kılavuzu sunmuş.

Şöyle buyurmuş: “Medeniyet müktesebatımız bize, adaletin yerini bulmasının çok hassas bir dengeye bağlı olduğunu anlatıyor. ‘Bir çiçeğe az su vermek onu kuruturken, fazla su vermek de soldurur’ gerçeği, adaletin kuyumcu titizliğiyle uygulanmasını gerektiriyor. Ayrıca öyle her gördüğümüz çiçeğe su vermeyeceğiz. Susuzluktan boynu bükülmüş bir çiçeğe su vermek adaleti yerine getirmek olurken, dikene su vermek zulüm anlamına gelebiliyor.”

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan başkanından aldığı kuvvetle eylem planının “masumiyet karinesi”ne ilişkin 8. Maddesini iyi anlaşılması için büyük bir hızla TBMM’ye taşımış: “HDP’yi kapatacağız […] Önümüzdeki süreçte, siyasi olarak atılan adımlarla milletimiz iradesiyle yol yürüneceğini dünya aleme göstereceğiz.

Sadece şu paragrafta kaç anayasal ilke ve hukuk normunun bir arada ihlal edildiğine bakmak bile, boş umutlara kapılacak olanları ayıltmaya yeter de artar. Hukuken, siyasi partileri kapatmaya Anayasa Mahkemesi’nden başka hiçbir kurum yetkili olmayabilir; hiç kimse ya da kurumun mahkemelere emir veremeyeceği ve telkinde bulunamayacağı bir Anayasal ilke olabilir; dokunulmazlık görüşmeleri ve oylamaları için TBMM’de grup kararı alınması yasaklanmış olabilir; aksi bir mahkeme kararıyla ispat edilmedikçe herkes masum sayılabilir ama distopyada “herkes” ya da “hiç kimse”, herkes ya da hiç kimse demek değildir. Hiç kimse AKP’yi, herkes HDP’yi kapsamaz. “Öyle her gördüğümüz çiçeğe su veremeyiz.”

Gerçekten de Erdoğan’ın bir planı var ama herhangi bir biçimde, insanlara, haklara ve eyleme dayanmıyor ve esasen planı iç tüketime de dönük değil. İktidar koalisyonuna oy verenlerin öncelikleri arasında “insan hakları” yok. Onlar, haklar ve özgürlüklere değil güce ve güvenliğe oy veriyorlar. Öncelikleri haklar ve özgürlükler olanlarınsa Erdoğan ve........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play