We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kürt hareketinin global öncü-kurucu olma zorunluluğu

11 0 0
28.02.2021

Kürt hareketinin önünde büyük fırsatlar var. Moral değerler, politik duruş, direnme gücü, esnekliği, fırsatlardan yararlanma becerisi, disiplin ve örgütlenme kabiliyeti gibi sayılabilecek birçok özelliğini sıralamak mümkün. Ancak son yıllarda global ölçekte düşünsel bir sıçrama yaşadığını, salt kendi içinde değil dünya çapında da etkileyici olmaya başladığına dikkat çekmek gerekir.

Paris direnişi ve komünü, İspanya’da sol ve anarşist grupların direnişi, 68 hareketi, Filistin direnişi gibi global ölçekte etkili olan ve halklarca sahiplenilen, öncü görülen hareketlerin son halkası Kürt hareketidir.

Bir çalışma ihtiyacından dolayı son dönemde Rojava ve Bakur ile ilgili yüzlerce makale, onlarca kitap okumam gerekti. Sanal ortamda sayısızca websitenin kurulduğu, tartışma platformlarının olduğu, farklı coğrafyalarda gençler arasında, sol geleneklerde, anarşist hareketlerde Kürt hareketinin ana gündem olduğu görülmektedir. Birçok övgü, farklı beklenti, görüş, eleştiri ve yaklaşım var. Hepsi de dinamik ve sürekli değişim ve farklılaşma halinde.

Türk devletini Kürt hareketi karşında yenilgiye uğratan aslında bu gerçekliktir. Irkçılık batağında debelenen bir siyasetin alternatif fikirler üretmesi ve rekabet etmesi mümkün değildir. Bundan dolayıdır ki sadece şiddet sarmalına sarılmakta ve Kürt hareketini ısrarla çatışma alanına çekmek için tahrik etmektedir. Provokasyonlara başvurmaktadır. Halkın, siyasi aktörlerin, partilerin bir biçimde istihbarat, işbirlikçiler, polis, asker vs tahriklerine kapılmasını istiyor. Daha önce Suruç, Adana, Diyarbakır ve Ankara’da sivil katliamlara zemin sunacak ortamların oluşmasının özlemini yaşamaktadır bu rejim. Bu da yetmiyor. Amerika’da ırkçılığa karşı direnenlerin içinde bulunan antifaşist grupların Rojava ile ilişkili olduğunu Trump’a ihbar edecek kadar düştüler ki, ABD neyin ne olduğunu daha iyi bilirken.

Bu şartlarda içerisinde oldukları girdaptan çıkmaları ve bu kafayla........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play