We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Demokrasinin dili eylemdir!

8 4 10
14.01.2019

Sayın Abdullah Öcalan, Bir Halkı Savunmak adlı kitabında “Eylemsiz demokrasi sessiz insan gibidir. Eylem demokrasinin dilidir”der. Bu tespit faşizmin etkisi altında siyasal ve bürokratik şekillenmesini hızla sürdüren AKPMHP rejiminin,Türkiye’yi içine soktukları karanlık tabloyu da oldukça aydınlatan bir değerlendirme olmaktadır. Bu tespitin 20 yıldır İmralı’da esir tutulan ve kendisine yaklaşımın her zaman demokrasiye yaklaşım olarak okumamız gereken Sayın Abdullah Öcalan’ın yapması ise daha da anlam verilmesi gereken bir noktadır.

Demokrasi ve özgürlük havarisi olarak siyaset sahnesine giren AKP’yi iktidara taşıyan en önemli söylem vesayete karşı mücadele yürüttüğü iddiasıydı. Kendi demokrasi tanımını ise muhafazakâr-demokratlık üzerinden somutlaştırması liberalleri aldatmaya yettiyse de özellikle Kürtler bu ifadeye hep mesafeli durdu. Çünkü Türkiye’de demokrasinin ölçüsü sadece söylem değildir. Söylemden daha somut olan ve hayata geçen haliyle pratiktir. Kürtler, cumhuriyet sonrası Türk devlet aklının uygulamaya koyduğu Kürt karşıtı politikalar ile varlığının inkârını ve katliamı somut olarak deneyimlemiş ve sonuçlarını görmüştü. Kürtlerin AKP şefi Erdoğan’a ve söylemlerine karşı içine girdiği bu temkinli yaklaşım farklı çevrelerce eleştirildi. Ama bugün faşizmin uygulama alanı haline gelmiş olan Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasal ve toplumsal gerçeklik, Kürt halkının ve onun örgütlü gücünün temkinli yaklaşımının ne kadar doğru olduğunu ortaya koymaktadır.

Kürtleri verdikleri demokrasi ve özgürlük mücadelesinden alıkoyma ve mücadelelerinin yarattığı kazanımları tasfiye etme bu rejimin en temel amacı oldu. Bu........

© Yeni Yaşam