We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

feminizm özgürleştirir!

6 0 0
28.02.2021

o çok sevdiğimiz deyimle, 365 günün sultanı, kadın kurtuluşunun mücadele, eylem, bayram, şenlik günü 8 mart’a şunun şurasında ne kaldı. bize her gün 8 mart ama sizler, feminist mücadelenin varlığını 8 mart’tan 8 mart’a hatırlamaya meyyalsiniz. onda da ne dediğimize kulak vermeye pek hevesiniz yok, daha ziyade kararlılığımıza, topladığımız kalabalığa meftun oluyorsunuz.

sitem faslını burada kesiyorum.

cumartesi günü, sosyal medyada son zamanların en güzel sloganlarından biri paylaşıldı: feminizm özgürleştirir. bunun üzerine biraz konuşmak istiyorum.

feminizm tek başına kurtuluş olmadığını bilir, patriarkaya karşı kadınların toplu mücadelesini örer. ama aynı zamanda her kadının özgürleşme mücadelesinin, bağımsız, bireysel ve biricik olduğunu da bilir. çünkü her kadın, genellikle tek erkekte bir araya gelen kendi özel patronundan ve kendi özel devletinden özgürleşmek zorundadır. kendi özel patronu, çamaşırını yıkatan, yemeğini yaptıran, zaman zaman dışarıda çalışıp aldığı ücrete el koyan bir baba, severek evlenilmiş bir koca olabilir. kendi özel devleti de aynı adamdır; kararları verir, şiddete başvurur, güvensizlik aşılar. tek kişide birden fazla işlev! şiddet tabii evde bitmiyor, evin dışına adımını attığı an, bir tehdit olarak karşısına çıkıyor. o yüzden hemen her kadının hayatı bir direniş, başını kaldırmış her kadın bir kahraman.

örgütlü mücadele gövde gösterisinden ibaret değildir. tek başına imkânsız, zor olan şeyi mümkün kılan, kolaylaştıran, yalnız olmadığını, korksa bile tek korkan olmadığını gösteren şey........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play