We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ya şimdi ya hiçbir zaman!

14 0 1
14.01.2019

Zilan Kaya

Kürt özgürlük hareketinin mücadele tarihi “Ya şimdi ya hiçbir zaman!” denilip eyleme geçildiği tarihi an’larla doludur. An’da gerçekleşen Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi direnişi ve sonrası gerçekleşen eylemler şimdiyi yaratmıştır. En önemlisi de bu mücadelenin öncüsünün tüm an’larının bugünkü özgürlük paradigmasını yaratmış olmasıdır.

“Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” döneminin bir parçası olan cezaevi direnişleri, an’da gerçekleşen ve yarını yaratacak bir niteliğe sahip direnişlerdir. Diğer bir deyişle devrim zamanıdır! Bu zaman, tüm halklar ve insanlık için özgürlük zamanı olsa da, en çok kadınların devrim zamanıdır.

Leyla Güven öncülüğünde Evin Kaya, Kibriye Evren, Hilal Ölmez, Hacer Halil Yusuf, Ruhşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler, Nejla Atak, Esma Başkale, Belgin Kanat, Zozan Kutum, Reyhan Coşmuşlu, Figen Şahin, Emine Kılıç, Gülistan Tekin, Çiğdem Şakar, Rahşan Aydın, Gülten Akgün, Ebru Güden, Süheyla Taş, Zeliha Ustabaş, Saliha Taşkesen, Seyhan Çiçekli, Nevin Gökçe, Zelal Başboğa, Semra Akhan, Sabiha Önder ve isimleri henüz ulaşmayan yüzlerce kadın, bu devrim zamanını yaratmaya başladılar bile!

Özgürlük mücadelesi veren devrimciler için en kötü şey, uğruna mücadele ettikleri hakikat için bir şey yapamamaktır, yani eylemsiz kalmaktır. Hele de söz konusu özgürlük paradigmasının yaratıcısı olanca,tüm zaferler, direnişler, başarılar biraz buruk, biraz yarım kalır. Özgürlük mücadelesi yirmi yıldır sayısız direnişlere ve zaferlere imza atmıştır. Ancak hala özgürlüğün ve gerçek bir devrimin........

© Yeni Yaşam