We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bill Gates ve yapay et

4 0 0
02.03.2021

Dünya zenginlerinin ilk sırasında yer alan Bill Gates, ineklerin çıkardığı gazların küresel ısınmadaki payına dair uyarılarını yineledi. “Zengin ülkelerin bu hayvanların yetiştiriciliğini bırakıp yapay et tüketimine geçmesi gerektiğini” açıkladı. Gates’in dışında da birçok yazı ve makalede hayvanların küresel ısınmaya fosil yakıtlardan daha fazla neden olduğu yazılıp dillendirilmektedir. Bu sav önemli ölçüde doğrudur. Çünkü inekler metan “geğirir”ler. 1990’ların başında evcilleştirilmiş hayvan sayısı dünyada yaşayan insan sayısının üç katına çıktı. Rakam ürkütücü değil mi?

Yalnız

Burada hangi tarz hayvancılık küreyi ısıtıyor, sorusunu sormamız ve ona doğru cevabı vermememiz gerekmektedir. Aksi halde yanlışın yanında yer alır, çıkarları için yanılsama yaratmak isteyenlerle aynı yerde saf tutarız.

İnekler küreyi soğutur

Benim gibi pek çok kişi Bill Gates gibi düşünmüyor. Merada özgür otlayan hayvanlar, otladığı yere gübrelerini bırakır. Bıraktıkları gübreler otları geliştirir, sağlıklı kılar. Toprağı korur, yağış ve rüzgâr erozyonunu engeller. Çayır-meralar dünya toplam toprağının @’ını oluşturmaktadır.

Küresel iklim değişikliğine neden olan karbon salımını, yaşayabilen çayır ve meralar absorbe eder. Doğal meralar aracılığıyla karbon, toprakta humus olarak depolanır. Topraktaki her bir ton........

© Yeni Yaşam


Get it on Google Play